Jak ustalić, co się stało i zlokalizować problem, gdy mój system zawiesza się?

8

Witam Miałem trochę zamarzania na moim pulpicie. To jest Lucid 10.04 na Lenovo 3000 N200. System całkowicie się zawiesza.

Jak mogę zlokalizować problem?

    
zadawane vrcmr 17.11.2010, 21:21
źródło

1 odpowiedź

8

Czasami jest to tylko serwer X, który jest zamrożony. Spróbuj zdobyć konsolę, naciskając CTRL-ALT-F1 . Jeśli to nie wystarczy, spróbuj zarejestrować to urządzenie za pomocą SSH (najpierw zainstaluj pakiet openssh-server). Jeśli nie możesz uzyskać powłoki, uruchom ponownie.

Po uzyskaniu powłoki sprawdź logi systemowe ( /var/log/syslog , /var/log/messages , /var/log/Xorg.0.log i ~/.xsession-errors ). Przewiń w górę do czasu wystąpienia awarii. Jeśli nie musisz restartować, komenda dmesg wyświetli bufor protokołu jądra, na wypadek, gdyby nie mógł zapisać w systemie plików.

Niezależnie od tego, czy możesz znaleźć coś w pliku dziennika, to co ułatwia debugowanie, jest w stanie odtworzyć problem do woli. Jeśli nie możesz, a dzienniki nie pokazują niczego niezwykłego, możesz spróbować wyizolować źródło problemu, uruchamiając ratunkową płytę CD (lub zupełnie inny system operacyjny), usuwając nieistotne elementy sprzętu lub zastępując niektóre części inne, o których wiadomo, że są funkcjonalne. Takie postępowanie może być uciążliwe i wymaga dyscypliny.

Gdy uzyskasz minimalną ilość informacji, prześlij raport o błędzie podejrzanego oprogramowania, chyba że uważasz, że Twój sprzęt jest wadliwy.

    
odpowiedział Nicolas Marchildon 15.12.2010, 06:03
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów