Dlaczego system Ubuntu 14.04 działa tak wolno na moim laptopie? [Zamknięte]

20

Właśnie zainstalowałem Ubuntu 14.04 na laptopie Dell z 1.7Ghz Pentium M i pamięcią 1Gb.

Grafika to Intel® 852GM / 855GM x86 / MMX / SSE2, typem systemu operacyjnego jest 32-bit.

Cały system jest bardzo powolny. Gdy na przykład uruchamiam menedżera aplikacji, muszę poczekać, aż litery, które wpisałem, pojawią się!

Wygląda to tak, jakby procesor był przeciążony i nie ma dostępnej pamięci, ale mam tylko działającą przeglądarkę Firefox.

Jak sprawić, aby system działał płynniej? Kiedyś miał zainstalowany Windows XP i działał dobrze.

    
zadawane user301551 08.07.2014, 17:15
źródło

5 odpowiedzi

35

Ponieważ masz tylko 1 GB pamięci RAM! To nie jedyny problem, ale jest jego częścią. Po prostu twój komputer nie poradzi sobie z intensywnością grafiki Unity.

Windows XP nie jest tak zaawansowanym procesorem / graficznie jak Unity, domyślnym pulpitem Ubuntu 11.04+. Opiera się na compizie i ma wiele fantazyjnych grafik, takich jak myślnik i rozwijany program uruchamiający. Radziłbym zainstalować Lubuntu lub Xubuntu lub wstawić XFCE lub LXDE na i używając tego zamiast jedności.

Mam oba na 3 starych komputerach XP, a one działają dobrze (napisane na laptopie Lubuntu z 683 MB pamięci RAM).

  

Wygląda na to, że procesor był przeciążony i nie ma dostępnej pamięci

Procesor prawdopodobnie jest przeciążony / prawdopodobnie brakuje wystarczającej ilości pamięci RAM. Spróbuj zainstalować i używać midori - jest lżejszy i właśnie tego używam.

    
odpowiedział Tim 08.07.2014, 17:26
źródło
13

Dwie rzeczy:

1) Ubuntu 14.04 używa Unity 3D, opartego na Compiz. Całość jest renderowana za pomocą przyspieszanego sprzętowo OpenGL. To fantastyczne, jeśli masz dobrych kierowców i dobrą kartę graficzną, nie tak bardzo, jeśli którejś z nich brakuje.

Nie ma potrzeby przełączania dystrybucji. Wystarczy zainstalować lżejsze środowisko graficzne, wylogować się i zalogować ponownie na nowym pulpicie. Dla ułatwienia użytkowania preferowany jest zwykle Xfce.

2) Kombinacja zepsutego zadania cron aktualizacji-apt-xapian-index i zepsutego planowania procesów w jądrze. Krótko mówiąc, musisz dodać "noautogroup" do opcji rozruchu, w przeciwnym razie proces niceness nie zadziała. A więc:

  1. awansuj na root z sudo
  2. w / etc / default / grub, edytuj GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT, aby uzyskać "quiet splash noautogroup"
  3. uruchom 'update-grub'
  4. uruchom ponownie

Jest to bezpieczniejsze niż użycie zmiennej sysctl kernel.autogroup, która może panikować niektóre komputery.

W każdym razie, w przeciwieństwie do tego, co wielu ludzi mówi, Ubuntu działa dobrze z 1 GB pamięci RAM, jeśli nie używasz nadęty domyślny pulpit.

Edytuj: w rzeczywistości zgłosiłem błąd Launchpad dotyczący drugiego problemu zeszłego roku: link

    
odpowiedział DanL4096 08.07.2014, 20:00
źródło
3

Niezwykle prawdopodobne jest, że masz 2 odpowiednie wąskie gardła:

  • mała ilość pamięci RAM dostępnej dla systemu, która w niektórych przypadkach jest nawet mniejsza niż wartość nominalna, na przykład, jeśli twój układ GPU wykrada trochę pamięci RAM z systemu, całkowita ilość dostępna dla systemu jest z założenia 1 Gb - WhatTheGPUIsUsing
  • wolny dysk twardy. Typowo stare notebooki mają dysk o prędkości 5400 obr./min, jest to prawdopodobnie bardzo mała liczba w dzisiejszych standardach, nie ma dobrej wydajności, którą system operacyjny może wykorzystać.

Pierwszą konsekwencją jest to, że masz niską pamięć RAM, a nawet SWAP nie działa dobrze z powodu wolnego HDD.

Zasadniczo, gdy masz małą ilość pamięci RAM, system wykorzystuje partycję SWAP, partycję na dysku twardym, do przechowywania plików tymczasowych, tak jak robisz to z RAM-em, co pozwala systemowi uzyskać więcej tymczasowego przechowywania i "napraw", gdy nie ma wystarczającej ilości dostępnej pamięci RAM.

O ile nie dezaktywowałeś ani nie usuwałeś partycji wymiany, ta wymiana jest dostępna i działa wbrew Twoim ustawieniom czasowym, ale tak naprawdę nie możesz zrobić zbyt wiele, ponieważ nawet użycie zamiany wolnego dysku twardego jest lepsze niż posiadanie systemu operacyjnego lub aplikacje zostały zakończone z powodu braku pamięci.

Powinieneś po prostu zachować rzeczy takimi, jakie są teraz, możesz zrobić 2 rzeczy:

  • wypróbuj inną dystrybucję, taką jak Archlinux, która jest znacznie szybsza i lżejsza, ale wymaga trochę strojenia i musisz przeczytać artykuły i podręczniki wiki, aby wiedzieć, co robisz
  • spróbuj uruchomić się na konsoli bez GUI, jeśli możesz żyć z samą konsolą, z której skorzysta performane, oczywiście zależy to od tego, co musisz zrobić, jeśli musisz kodować i pisać dokumenty lub sprawdzać pocztę, ty można to zrobić za pomocą terminala, jeśli lubisz przeglądać strony internetowe, możesz to zrobić, ale na pewno nie zależy to od tego, co otrzymasz z firefoxem w sesji X11.
odpowiedział user3784961 09.07.2014, 02:48
źródło
3

Dostępna jest również sesja flashback gnome które powinno wyglądać znajomo, jeśli używasz poprzednich iteracji Ubuntu. Poza tym, że ma podobny wygląd i działanie, jest również mniej wymagający zasobów.

    
odpowiedział prusswan 09.07.2014, 04:35
źródło
-2

Czy sprawdziłeś plik wymiany w Monitorze / Zasobach systemowych - mimo że działał on poprawnie w 13.10 - nie został aktywowany, gdy zaktualizowałem do 14.04 na moim laptopie.

    
odpowiedział Simon Bateman 09.07.2014, 15:01
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów