Jak zainstalować stare programy zapisane w systemie Windows?

7

Próbowałem instalować programy na moim nowo załadowanym systemie Ubuntu i do tej pory odkryłem, że należą one do folderu etc , ale oczywiście nie mam na to uprawnień, ponieważ Linux skonfigurował ich systemy bądź taki. Jak mogę ominąć to w terminalu?

Chciałbym zainstalować stare programy, które zapisałem z mojego poprzedniego systemu (Windoes 10) jak VLC, itp. na moim systemie Linux. Czy jest lepsze (i bezpieczniejsze) miejsce do ich zainstalowania niż folder etc , czy powinienem je po prostu ponownie pobrać?

    
zadawane Enzo 13.12.2016, 09:40
źródło

2 odpowiedzi

27

Programy systemu Windows nie będą uruchamiane natywnie w systemie Ubuntu. Prawdopodobnie będziesz mógł uruchomić je w Wine (warstwa kompatybilności z Windows dla systemów uniksowych), ale w większości przypadków istnieje również wersja dla systemu Linux. Jeśli szukasz alternatywnych programów, po prostu przeglądając centrum oprogramowania (wyszukaj "Oprogramowanie Ubuntu" w desce rozdzielczej), uzyskasz wyniki, jeśli nie, wyszukaj w Internecie lub sprawdź alternativeto.net . Mają opcję filtrowania dla programów Linux.

Zachowaj ostrożność, wybierając foldery spoza katalogu domowego. Zazwyczaj instalujesz aplikacje za pomocą polecenia apt-get install application-name lub snap install application-name , z centrum oprogramowania lub pobierając i instalując Pliki .deb.

Ale jeśli chcesz zrobić coś fajnego w etc , po prostu przedrostaj swoje polecenia sudo lub wpisz polecenie sudo bang bang ( sudo !! ) bezpośrednio po wydaniu polecenia z niewystarczającymi uprawnieniami. Jeśli nie chcesz ponownie wpisywać polecenia sudo, możesz wydać sudo -i , aby zalogować się jako root lub sudo su , aby zalogować się jako root i pozostać w swoim katalogu domowym. Dzięki temu uzyskasz prawa administracyjne w ramach sesji terminalowej. Po zakończeniu wpisz exit , aby zalogować się ponownie przy użyciu konta użytkownika lub zamknąć okno terminala. Ale bądź ostrożny: z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. I nie pij i sudo .

Ponadto większość programów nie trafia do folderu etc . Użyj usr lub opt . Jeśli używasz wina do uruchamiania starych aplikacji Windows, użyjesz tak zwanego wirtualnego dysku C - w zasadzie po prostu folderu w twoim katalogu domowym. Szczegółowe instrukcje można znaleźć na ich stronie .

    
odpowiedział NeoTheThird 13.12.2016, 09:46
źródło
6

Oprócz opublikowanych tutaj informacji, chciałbym dodać kilka rzeczy pod kątem kompatybilności między platformami Linux-a i Windows:

  • Współczesny system Windows jest zbudowany na platformie Windows NT (która z kolei może uruchamiać aplikacje DOS, ale jest całkowicie odmienna od DOS); Ubuntu / Linux jest oparty na Uniksie. Po prostu nie możesz uruchomić większości aplikacji Windows natywnie pod Ubuntu i na odwrót.
  • Oba używają zupełnie innych interfejsów API renderowania - Microsoft używa DirectX (może używać OpenGL), podczas gdy Linux opiera się na OpenGL (zauważ, że prawdopodobnie zmieni się to wraz z wprowadzeniem Vulkan, który jest wieloplatformowym odpowiednikiem DirectX 12).
  • Wino lub W in i s n w muldzie E to warstwa zgodności, która pozwala niektóre programy Windows uruchamiane w Ubuntu. WineHQ zawiera listę aplikacji z opiniami przesłanymi przez użytkowników dla różnych aplikacji Windows w Wine.
  • Wino jest ograniczone do wersji DirectX 9 lub niższej, co oznacza, że ​​niektóre aplikacje i gry nie są obsługiwane. Wine nie może również wykonywać wywołań interfejsu API niskiego poziomu, co oznacza, że ​​niektóre programy współpracujące ze sprzętem nie będą działać . (Przykład: AutoHotkey).
  • Wino jest mniej więcej 10-20% wolniejsze niż natywna wersja Windows w większości aplikacji . Zawsze szukaj natywnych alternatyw dla systemu Linux . Wydajność jest lepsza i nie musisz radzić sobie z bólem przełączania i przesyłania między strukturami plików Windows i Ubuntu.

Jednak pliki, dokumenty i pliki wideo z systemu Windows, które były używane przez inne programy mogą , są używane w systemie Ubuntu i aplikacjach Ubuntu.

Proszę , nie mieszaj się do folderów systemowych i uprawnień, zwłaszcza, że ​​jesteś nowy w Ubuntu. Polecenia takie jak sudo , chmod , chown , rm itd. Mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenie instalacji Ubuntu. Uważnie śledź, a będziesz czerpać korzyści z przejścia na Ubuntu:)

    
odpowiedział negusp 13.12.2016, 18:30
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów