Jak zainstalować OpenStack?

20

Jak zainstalować OpenStack ? Czy istnieje łatwiejszy sposób niż oficjalne instrukcje instalacji?

    
zadawane csgeek 31.05.2012, 11:28
źródło

2 odpowiedzi

36

Korzystanie z instalatora OpenStack Ubuntu

Jak sugeruje tytuł, ten mały klejnot to instalator Openstack, zaprojektowany tak, by w krótkim czasie uzyskać od zera do bohatera.

Obecnie dostępnych jest kilka opcji wdrażania chmury OpenStack. Na przykład juju-deployer z pakietem Openstack lub inną rzeczą o nazwie devstack . Wiele osób może nie mieć 10 systemów kłaść się do wykorzystania juju-deployer lub może chcesz wykazać się mocą Ubuntu.

Instalator Ubuntu OpenStack został stworzony z tych powodów.

Wymagania

  • Przyzwoita maszyna, przetestowana na maszynie z 8 rdzeniami, 12G pamięci RAM i 100G HDD.
  • Ubuntu Trusty 14.04
  • Juju 1.18.3+ (zawiera obsługę szybkiego klonowania LXC dla wielu dostawców)
  • Około 30 minut twojego czasu.

Pierwszy

Dodaj ppa i zainstaluj oprogramowanie:

sudo apt-add-repository ppa:cloud-installer/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install openstack

Drugi

Uruchom.

sudo openstack-install

Zainstaluj zaznaczenie

Trzeci

Dostępne są 3 opcje: instalacja pojedyncza, instalacja wielostanowiskowa i pozioma. Wybierz opcję Pojedyncza instalacja.

Opublikuj

Instalator przejdzie przez swoją rutynową procedurę instalowania niezbędnych pakietów i konfigurowania konfiguracji. Kiedy to wszystko zostanie ukończone, zostaniesz przeniesiony na ekran statusu, który rozpocznie magiczną podróż związaną z konfiguracją w pełni funkcjonującej chmury OpenStack.

Tak, żeby trochę dokładniej wyjaśnić, co się dzieje:

Cały stos działa na jednym komputerze. Juju jest mocno wykorzystywany ze względu na możliwość wdrażania usług, konfigurowania relacji i konfigurowania tych usług. Podobny do tego, co robi juju-deployer. To, czego nie instaluje juju-deployer, automatycznie synchronizuje obrazy rozruchowe za pośrednictwem simplestream lub automatycznie konfiguruje neutron, tak aby wszystkie wdrożone instancje w ramach nova-compute były dostępne w tej samej sieci, co komputer hosta, podczas korzystania z jednej karty sieciowej. Nawet rzucamy juju-gui na dobrą miarę!

Doświadczenie, które próbujemy osiągnąć, polega na tym, że każda osoba może usiąść na maszynie i mieć kompletne, zakończone pracą środowisko OpenStack. Oto zrzut ekranu świetnej konsoli:

Zweryfikuj

Weryfikacja chmury jest łatwa, wystarczy przejść przez proces wdrażania instancji za pośrednictwem Horizon (Pulpit nawigacyjny OpenStack, wyświetlany na dole ekranu statusu), kojarząc zmienny adres IP (już utworzony, wystarczy tylko wybrać) i ssh do nowo utworzonej instancji, aby wdrożyć stos oprogramowania. W zależności od przepustowości niektóre obrazy mogą nie być natychmiast dostępne i mogą wymagać dłuższego czekania.

A co z tymi innymi opcjami instalacji?

Cóż, jak już wcześniej wspomniałem, mamy wiele fajnych technologii, takich jak MAAS . Do tego służy Multiinstalacja. Najfajniejsze jest to, że instalujesz go w taki sam sposób, jak w przypadku pojedynczej instalacji. Szybko po instalacji pakietu i na ekranie statusu zostanie wyświetlone okno dialogowe z informacją, że PXE uruchamia komputer, aby działał jako kontroler. Nasz instalator próbuje zrobić wszystko dla Ciebie, ale niektóre rzeczy pozostawiasz Tobie. W takim przypadku uruchomisz maszynę w środowisku MAAS i przygotujesz ją do stanu gotowości. Stamtąd Instalator odbiera tę maszynę i kontynuuje swoją wesołą drogę tak, jak podczas pojedynczej instalacji.

Jedną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że chcesz mieć kilka maszyn, niezależnie od tego, czy są to nagie metalowe, czy wirtualne zarejestrowane w MAAS, aby wykorzystać wszystkie instalatory. Udało mi się uzyskać pełną chmurę zainstalowaną na 3 maszynach, 1 gołym metalu (komputer główny z uruchomioną maas), 2 wirtualnymi maszynami zarejestrowanymi w MAAS. Należy pamiętać, że nie dodano żadnych dodatkowych urządzeń sieciowych, ponieważ instalator może skonfigurować neutron na jednej karcie NIC

Jeśli potrzebujesz szybkiej pamięci do przechowywania swoich zdjęć, naciśnij przycisk (F6) na ekranie stanu i wybierz opcję Przechow. Spowoduje to wdrożenie niezbędnych bitów do szybkiego przechowywania, które zostaną zintegrowane z chmurą Openstack. Przechowywanie Swift wymaga co najmniej 3 węzłów (w pojedynczej instalacji będzie to 3 VM), więc upewnij się, że masz do tego sprzęt. W przeciwnym razie rozwijanie / obsługiwanie z Openstack pozostawiając ustawienia domyślne działa równie dobrze.

Dodaj swift storage

Chcesz wdrożyć dodatkowe instancje na swoich węzłach obliczeniowych?Dodaj dodatkowe komputery do swojego środowiska MAAS lub jeśli działasz na jednym komputerze i masz sprzęt, dodaj kilka nowych węzłów obliczeniowych (za pośrednictwem F6 na ekranie statusu), aby zezwolić na więcej instancji do wdrożenia w Openstack.

To tylko wstęp do instalatora, więcej dokumentacji można znaleźć @ ReadTheDocs . Projekt jest hostowany @ GitHub i zdecydowanie zachęcamy Cię do oznaczenia gwiazdką, rozwidlenia, problemów z plikami i przyczynić się do tego, aby było to naprawdę przyjemne doświadczenie. Nieoficjalne wsparcie można znaleźć na stronie irc.freenode.net w kanale # ubuntu-solutions.

Zasoby

  • Adam Stokes oryginalny wpis na blogu - ten post pochodzi z tego wpisu za zgodą.
  • Jak wdrożyć chmurę OpenStack z Juju? - Zasadniczo to, co dzieje się pod instalatorem chmur, przejdź tutaj, by uzyskać szczegółowe informacje.
odpowiedział Jorge Castro 31.05.2012, 14:34
źródło
2

Oficjalny przewodnik po OpenStack pod Ubuntu można znaleźć tutaj:

odpowiedział Tom Fifield 23.06.2014, 10:53
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów