Jak wyłączyć wklejenie środkowego przycisku myszy?

101

Czy istnieje sposób wyłączenia zachowania wklejania środkowego przycisku, który jest tutaj domyślnie w gnome?

Mam czułe kółko myszy i kiedy tylko przewijam teksty, czasami wkleja się je losowo do tekstu. Tracę całkiem dużą wiarygodność, gdy wysyłam plik do kogoś, kto ma na nim przyklejone losowe fragmenty tekstu.

Widziałem rozwiązanie polegające na odwzorowaniu środkowego przycisku myszy na nieistniejący przycisk myszy, ale to oznacza całkowite pozbycie się środkowego przycisku myszy (tj. bez zamykania kart, automatycznego otwierania linków w nowej zakładce itd. ). Chciałbym utrzymać aktywny środkowy przycisk myszy, po prostu wyłącz funkcję wklejania.

Dzieje się tak również podczas przewijania tekstu za pomocą touchpada (przypadkowo trafiam dwoma palcami bez ruchu, bam.)

Problem nie zostanie rozwiązany tylko przez zmianę na nową mysz (w rzeczywistości uważam, że dzieje się to częściej z moim touchpadem niż z myszą).

    
zadawane levesque 21.09.2010, 17:26
źródło

22 odpowiedzi

15

Aby rozwiązać problem, przeczytaj ten przewodnik, który napisałem: link

Lub, bardziej bezpośrednio, oto łatka, która wyłącza funkcję "wklejenia środkowego przycisku myszy" w GTK: link

    
odpowiedział Jelle Geerts 17.09.2011, 23:27
źródło
31

Jared Robinson dał proste rozwiązanie , które działa na mojej maszynie:

Uruchom następującą komendę:

xmodmap -e "pointer = 1 25 3 4 5 6 7 8 9"

Aby utrzymać to zachowanie, edytuj ~ / .Xmodmap i dodaj

pointer = 1 25 3 4 5 6 7 8 9
    
odpowiedział Jay Goldfarb 06.08.2011, 02:32
źródło
23

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dokładnie ta odpowiedź, której potrzebujesz, ale możesz ją wyłączyć w Firefoksie (np. jeśli nie masz nic przeciwko tej funkcji w innym miejscu, ale nadal chcesz kliknąć w Firefoksie, aby otworzyć linki w nowych kartach)

W about: config, set

middlemouse.contentLoadURL false
middlemouse.paste false

Nie o to pytasz, ale ponieważ to pytanie jest powiązane z kilkoma miejscami, mam nadzieję, że ktoś uzna tę odpowiedź za przydatną.

    
odpowiedział Ben 21.01.2012, 10:11
źródło
19

Używam gnome-tweak-tool do wyłączania środkowego przycisku wklejania w Ubuntu 16.04.

sudo apt install gnome-tweak-tool

Wyszukaj "narzędzie do podkręcania" w zainstalowanych aplikacjach. Uruchom go.

Lub po prostu wpisz gnome-tweak-tool w terminalu.

Przejdź do "Klawiatura i mysz" - > "Wklejanie z pośrednim kliknięciem" Wyłącz.

To tak. Testowany na Ubuntu 16.04

    
odpowiedział Sunny127 15.01.2017, 13:03
źródło
18

Obecnie nie jest to możliwe - choć, jak już wspomniano, istnieją sposoby wyłączenia przycisku MYSZKA 3 - lub przemapowania go - żadna z nich nie jest u źródła problemu. Podstawowy wybór X11.

Chociaż nie jest to rozwiązanie, mam nadzieję, że wyjaśnienie to wyjaśni DLACZEGO. W Ubuntu działają dwa schowki. Jeden, który wszyscy znają, schowek freedesktop.org (przechwytuje komendę Ctrl + C ) Drugi to menedżer schowka, który był w grze od czasów istnienia Ubuntu. - X11. X Server (X11) zarządza trzema innymi schowkami: Podstawowy wybór , Dodatkowy wybór i Schowek . Po zaznaczeniu tekstu wskaźnikiem zostaje on skopiowany do bufora w XSerwerze, Wyboru Podstawowego i oczekuje wklejenia za pomocą przycisku Mysz 3. Pozostałe dwie zostały zaprojektowane do użycia przez inne aplikacje w celu udostępniania wspólnego schowka pomiędzy aplikacjami. W tym przypadku menedżer schowka freedesktop.org w systemie Ubuntu robi to już dla nas.

W ramach moich badań nie mogę znaleźć sposobu na wyłączenie menadżera selekcji X11. Nie ma żadnych flag kompilacji, aplikacji ani wartości konfiguracji, które mogą to wyłączyć. Jest to możliwe na różne sposoby w zależności od aplikacji (większość z nich to polecenia w linii poleceń), ale nic w skali globalnej.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to idealne rozwiązanie, ale wydaje się, że to prawda. Jedynym odpowiednim rozwiązaniem, które mógłbym zebrać, jest hackowanie, utworzenie skryptu, który wykonuje nieskończoną pętlę, która zastępuje wybór główny z wartością pustą.

Najpierw zainstaluj xsel (narzędzie do manipulowania wyborem X) sudo apt-get install xsel

Kod jest następujący:

while(true)
do
  echo -n | xsel -n -i
  sleep 0.5
done

Jeśli umieścisz to w skrypcie i dodasz do skryptów startowych, nie powinno to stanowić problemu.

    
odpowiedział Marco Ceppi 23.09.2010, 20:56
źródło
14

W pewnym sensie skończyłem bez plików xmodmap na mojej instalacji Ubuntu, więc musiałem znaleźć inne podejście do tego problemu.

Rzuć okiem na komendę xinput .

xinput list | grep -i mouse

który wyświetla informacje o twojej myszy. To pokazuje, że moja mysz to "Optyczna mysz optyczna USB firmy Dell" oraz że mam "emulację przycisku myszy Macintosh". Uzbrojony w te informacje, mogę

xinput get-button-map "Dell Premium USB Optical Mouse"

co daje mi listę, która wygląda

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Oto przydatna, wymagana wiedza. Moja mysz ma, teoretycznie, 18 przycisków. Domyślne działanie każdego przycisku ma taką samą nazwę jak jego numer przycisku. Innymi słowy, przycisk 1 wykonuje akcję 1, przycisk 4 działa 4 itd. Działanie 0 oznacza "wyłączenie".

Pozycja na liście pokazuje funkcję przypisaną do tego przycisku. Więc jeśli moja mapa przycisków będzie czytana

1 3 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 

oznaczałoby to, że przycisk 1 (pozycja 1) powoduje działanie 1 (normalny lewy przycisk), przycisk 2 (pozycja 2) wykonuje działanie 3 (środkowy przycisk), a przycisk 3 (położenie 3) wykonuje działanie 2 (prawy przycisk).

Aby zrobić leworęczną myszkę, potrzebujesz tylko mapy przycisków, która zaczyna się

3 2 1 4 5 .....

Lub, w twoim przypadku, wygląda na to, że chcesz, aby środkowy przycisk robił to samo, co przycisk 1 (lewy przycisk), więc Twoja mapa musi się zacząć

1 1 3 ....

Zresetowałbym mapowania przycisków myszy:

xinput set-button-map "Dell Premium USB Optical Mouse" 1 1 3 5 6 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

W twoim przypadku możesz mieć inną liczbę odwzorowanych przycisków i mieć już zdefiniowaną specjalną mapę przycisku. Podobnie, twoja mysz ma też inną nazwę. Najpierw zdobądź "nazwę" myszy. Następnie użyj operacji get-button-map , aby znaleźć mapę przycisku podstawowego. na koniec użyj opcji set-button-map , modyfikując przycisk 2, aby wykonać działanie 1.

To nie jest trwała zmiana. Dodałem niezbędny kod do mojego .bashrc , aby był uruchamiany za każdym razem, gdy loguję się lub otwiera terminal.

Mam nadzieję, że to pomoże.

    
odpowiedział Wes Miller 12.01.2012, 13:58
źródło
4

Proponuję użyć jednego z nich, który działa przede wszystkim dobrze dla mnie:

używając xbindkeys: po naciśnięciu środkowego przycisku wyczyść główny schowek. Przynajmniej na moim systemie jest wyczyszczone, zanim nastąpi wklejanie. Szczegóły: create xbindkeys-config:

xbindkeys --defaults > $HOME/.xbindkeysrc

Wklej następujący nowy klawisz skrótu:

"xclip -i /dev/null"  
  b:2''

Przeładuj xbindkeys (np. killall xbindkeys; xbindkeys). Gotowe.

używając xdotool: Wyczyść schowek przy zmianie ogniskowania okna (powinien działać z większością menedżerów okien). Detale: Wykonaj następujące polecenie:

xdotool search --onlyvisible . behave %@ focus exec xclip -i /dev/null

Zauważ, że za pomocą tego polecenia możesz nadal korzystać ze schowka podstawowego w tym samym oknie lub naciskając środkowe okno na inne okno PRZED jego ustawieniem (jeśli nie masz "ostrości za myszą" lub czegoś, aktywowanego).

    
odpowiedział spawn 22.02.2016, 12:10
źródło
3

Najlepszym sposobem, jaki znalazłem do tej pory, jest użycie EasyStroke, który może globalnie przechwytywać kliknięcia środkowego przycisku i pozwolić zachować się jako środkowy przycisk tylko w niektórych aplikacjach.

Możesz dodać "grupę" w EasyStroke, aby zastosować to przechwycenie w wielu aplikacjach jednocześnie. Ustawiłem wyłączenie kliknięcia środkowego w niektórych z moich edytorów tekstu, IDE i MATLAB tylko i działa zgodnie z oczekiwaniami.

Numer referencyjny: link

Kompletne instrukcje EasyStroke: link

    
odpowiedział dbdq 03.02.2013, 13:13
źródło
2

To zachowanie w środkowym przycisku myszy jest cechą serwera X (i gpm na konsoli tekstowej) i o ile mi wiadomo przynajmniej X.org nie może być skonfigurowany do wyłączenia go - wszystko, co możesz zrobić, to zmień mapowanie fizycznych przycisków myszy, jak już sugerowali inni.

Jest duża szansa, że możesz skonfigurować touchpad, aby uniknąć niechcianych kliknięć środkowych, zobacz ustawienia urządzenia gpointing (nie instalowane domyślnie) lub stronę podręcznika synaptics, jeśli wolisz używać edytora do konfiguracji.

    
odpowiedział Florian Diesch 23.09.2010, 20:52
źródło
2

poniższy link rozwiązał problem.

link

strona, do której odwołuje się powyższe łącze, zawiera sekcję dotyczącą wyłączania środkowej myszy na kółku przewijania, wykonując kilka poleceń, które użytkownik może pobrać mapując przyciski myszy, a także może zmienić mapowanie. jak wyjaśniono na stronie i wyłączyłem środkowy przycisk wykonując polecenie:

$ xinput set-button-map 4 1 0 3
    
odpowiedział Ahmad Bawaneh 05.01.2014, 15:38
źródło
1

Miałem ten sam problem kilka miesięcy temu i rozwiązałem go, zmieniając mysz! Ale, jak ty, byłem sfrustrowany, że prosty problem z mapowaniem przycisku nie może być rozwiązany elegancko przez poprawkę oprogramowania. Na szczęście miałem problem z komputerem, a mój pracodawca posiada wiele zapasowych kontrolerów myszy. To nie było żadnych kosztów!

Wydaje mi się, że odpowiednia implementacja sprzętowa myszy nie powinna przesyłać przypadkowych średnich kliknięć podczas przewijania. Ostatnio znalazłem to zachowanie, aby uzyskać irytujące, nawet podczas korzystania z systemu Windows!

Teraz, gdy naprawiłem błąd sprzętowy za pomocą odpowiedniego rozwiązania sprzętowego (zmieniłem mysz), zacząłem uzależniać się od "wklejania na środkowym kliknięciu" !!

Szczęśliwy linuxing!

Sincerly,

    
odpowiedział Jonathan 16.08.2012, 20:44
źródło
1

SW: Ubuntu 14.04, z Gnome wycofać. HW: Mam laptopa, więc środkowy przycisk to właściwie mysz na / w laptopie. Rozwiązanie: Przejdź do centrum Ubuntu SW i pobierz narzędzie Unity Tweak. Uruchom narzędzie Tweak. Pod ustawieniami myszy znajduje się przełącznik do włączania / wyłączania wkładki środkowego kliknięcia. Miłego dnia.

    
odpowiedział user2712329 12.09.2014, 01:32
źródło
1

Próbowałem sztuczki przekierowania xinput, zmieniając środkowy "przycisk" myszy (tak naprawdę koło), aby działał jak lewy przycisk myszy. Nadal działa jak koło i (najwyraźniej) przestał wklejać rzeczy do losowych miejsc w środku mojego kodu źródłowego podczas przewijania.

W moim przypadku komendą było

xinput set-button-map "PixArt USB Optical Mouse" 1 1 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

ale YMMV według modelu myszy.

    
odpowiedział Stephen Bloch 03.12.2014, 21:13
źródło
1

Mogę mieć częściową odpowiedź dla ciebie, jeśli używasz lenovo X ... z touchpoint / touchpad. Istnieje "znany" błąd z przyciskami myszy synaptics. Jeśli spróbujesz myszy USB i nie ma problemu, ale za pomocą myszy touchpad / touchpoint (wbudowanej w klawiaturę) masz losowe odpowiedzi, które mogą usuwać fragmenty tekstu podczas pisania, więc to może być błąd, o którym mówię.

link

Jeśli to pasuje do twojej sytuacji, dodaj swoje nazwisko do listy osób, które zidentyfikowały ten błąd, w tym raporcie o błędzie. Być może, jeśli zgłoszę to wielu z nas, zostanie to naprawione.

    
odpowiedział Jont Allen 15.07.2016, 01:19
źródło
1

Oto najprostsze rozwiązanie, które udało mi się utrzymać w środkowym kliknięciu, bez wklejania elementów.

Najpierw zainstaluj sxhkd i xsel .

Następnie skonfiguruj ./. config / .sxhkd / sxhkdrc tak jak

~button2
  echo -n | xsel -n -i
~control + c
  echo -n | xsel -n -i
~control + x
  echo -n | xsel -n -i

I to w zasadzie to.

Teraz uruchom sxhkd (lub skonfiguruj go tak, aby uruchamiał się przy starcie). Teraz środkowa mysz nie będzie już niczego wklejać, ale w przeciwnym razie będzie działać normalnie. (Dopóki używasz tylko ctrl + c i ctrl + x do kopiowania rzeczy, to jeśli kopiujesz rzeczy za pomocą myszy, możesz je wkleić raz, zanim powróci do normy.)

    
odpowiedział Cestarian 01.10.2018, 00:02
źródło
0

To coś więcej niż funkcja gnoma, myślę, że działa prawie wszędzie, działa też na konsoli i myślę, że działała nawet w moim "Linuxie od zera".

Więc to naprawdę podstawowa funkcja, może nawet gdzieś w jądrze.

BTW: Jest bardzo przydatny i nie jest to zwykły wklej, taki jak Ctrl + V, wszystko, co jest oznaczone kursorem, przechodzi do drugiego miejsca, a środkowy przycisk może wkleić to, co zaznaczyłeś jako ostatni.

    
odpowiedział phiphi 23.09.2010, 20:08
źródło
0

Korzystając z tego, czego nauczyłem się w postach powyżej, ten bash-line działa idealnie dla mnie ...

mouse_id=$(xinput list | grep 'Mouse' | awk '{print $9}' | sed 's/[^0-9]//g') && xinput set-button-map "$mouse_id" 1 0 3
    
odpowiedział Scott 04.12.2013, 17:42
źródło
0

Możesz spróbować emulować mysz dwuprzyciskową. Za pomocą myszy z dwoma przyciskami wklejasz, klikając oba przyciski myszy w tym samym czasie (zamiast tego kółko przewijania).

Zainstaluj gpointing-device-settings:

sudo aptitude install gpointing-device-settings

link

Alternatywnie, jeśli nie chcesz instalować ustawień urządzenia gpointing i nie przejmujesz się opcjami wiersza poleceń, zobacz link Na tej stronie wiki istnieje kilka opcji wiersza poleceń / konfiguracji, wybierz tę, którą wolisz.

    
odpowiedział Panther 12.01.2012, 19:47
źródło
-1

To dobre pytanie, na które nie mam odpowiedzi (jeszcze). Szybkie i brudne obejście polega na przemapowaniu go NIE na 0, ale na 1. W ten sposób zmienia się w środkowe "kliknięcie" w lewe kliknięcie i nie wpływa na twój wałek ... To jest jak dotąd najlepsze, o czym mogę pomyśleć.

Uwaga: ta informacja pochodzi z forów Ubuntu , a nie z mojego własnego konta! :)

    
odpowiedział Tiede 23.09.2010, 19:49
źródło
-1

Jeśli używasz Chrome / Chromium, możesz zainstalować rozszerzenie, które umożliwi przewijanie na większości stron internetowych.

Łącze do rozszerzenia AutoScroll:

link

    
odpowiedział Robert Coleman 28.11.2011, 07:43
źródło
-1

Moglibyście łatwo i szybko rozwiązać ten problem, tak jak właśnie to zrobiłem, odkręcając mysz, biorąc szczypce z obcasem i fizycznie wyrywając środkowy przycisk myszy. Gwarantowane rozwiązanie problemu - zakładając, że nigdy go nie używasz - tak jak ja.

    
odpowiedział Kevin McCracken 17.03.2016, 15:44
źródło
-3

Czy sprawdziłeś gpm? Więcej informacji na linku . Dostępne przez sudo aptitude install gpm na przejrzysty. Nie widzę programu do wyłączania-wklejania w pakiecie ubuntu, jednak opcja -A może być warta wypróbowania.

    
odpowiedział koushik 21.09.2010, 18:27
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów