Nowy system operacyjny dla starych komputerów [zamknięty]

19

Dzięki za wszystkie odpowiedzi są bardzo pomocne.

Wczoraj ugryzłem kulę i przeprowadziłem czystą instalację Light Ubuntu na jednym z komputerów i wszystko działa poprawnie.

Zainstalowany komputer ma następującą specyfikację ...

Procesor Intel Celeron 1800 MHz.

1289 MB pamięci RAM z 32 MB współdzielonej z wbudowaną kartą graficzną.

Wszystkie inne maszyny mają podobne specyfikacje.

Teraz mój osobisty komentarz.

Słyszałem, że społeczność Linuksa jest pełna maniaków, większość odpowiedzi w tym wątku dowodzi, że jest inaczej ALE niektóre osoby muszą się rozjaśnić.

Przyszedłem tutaj z prośbą o radę i wiele odpowiedzi dostarczyło porad i tak jak w przypadku porad we wszystkich dziedzinach życia jest oparte na opiniach.

Inni powiedzieli, że muszę być bardziej konkretny z moimi pytaniami i powiem im wprost - taka postawa wzmacnia geekię, której outsiderom nie podoba się społeczność Linuksa.

Znowu dziękuję wszystkim, którzy poświęcili czas, aby wyrazić swoją opinię, oraz tym, którzy wyrzucili nowicjusza z tego forum - do widzenia, nie zawracam ci głowy.

Tło

Każdego dnia robię wolontariat w Learning for Life Enterprise organizacji charytatywnej, która obsługuje i opiekuje się ludźmi z całego świata Sheffield England zapewnia ESOL, szkolenia, wsparcie, stabilność i porady.

Ogromna większość "klientów" mówi bardzo słabo lub wcale nie mówi po angielsku.

Sytuacja

LFLE ma zestaw około 20 komputerów o różnych specyfikacjach, wszystkie z systemem Windows XP do dodatku Service Pack 2 lub 3.

'Klienci używają komputerów do sprawdzania wiadomości e-mail, pozostań w kontakcie z rodziną & amp; przyjaciele, surfuj po Internecie i przeprowadzaj testy i quizy w języku angielskim.

Te komputery mają teraz problemy z uruchomieniem ze względu na brak wsparcia dla XP, a gdy coś idzie nie tak, system operacyjny jest bardzo trudny do naprawienia.

Sen

Zainstaluj nowy system operacyjny (myślę, że to wersja systemu Linux), który będzie miał dwóch użytkowników (administrator i użytkownik).

Chcę, aby maszyny były tak łatwe w użyciu, jak to tylko możliwe, ale tak trudne, jak to tylko możliwe, aby zalogować się przez logowanie użytkownika.

Chcę zainstalować następujące:

  • Przeglądarka internetowa
  • Odtwarzacz wideo
  • Przeglądarka zdjęć
  • Pakiet Office

Wszelkie wskazówki i sztuczki, które eksperci Ubuntu mogą udostępniać?

    
zadawane mikerobinson 15.08.2016, 12:25
źródło

6 odpowiedzi

30

Jeśli chodzi o uruchamianie Ubuntu na starszym sprzęcie, istnieją dwie główne "lekkie" wersje Ubuntu: Lubuntu i Xubuntu . Lubuntu jest mniej wymagającym z dwóch, pod względem wymagań systemowych. Niezależnie od tego, jaki smak wybierzesz, powinieneś wybrać wersję LTS (Long Term Support). Obecne wersje LTS to 12.04, 14.04 i 16.04, z których ostatnia jest najnowsza, a wersja, którą najbardziej polecam.

Podczas instalacji systemu operacyjnego utworzony użytkownik powinien być użytkownikiem "Administratora", ponieważ ten użytkownik będzie mieć uprawnienia do zmiany ustawień systemu. Po zakończeniu instalacji możesz utworzyć użytkownika "użytkownika" bez uprawnień wymaganych do wprowadzenia daleko idących zmian systemowych.

Pamiętaj, że użytkownik "Użytkownik" będzie mógł zapisywać pliki w systemie i zmieniać własne ustawienia użytkownika. Możesz chcieć skonfigurować logowanie gości, jeśli to zachowanie jest niepożądane.

Ostrzeżenie
Podczas instalacji jakiegokolwiek systemu operacyjnego istnieje ryzyko, że nie będzie on kompatybilny ze starym sprzętem, a użytkownik może pozostawać w sytuacji, w której nie ma działającego systemu operacyjnego i nie ma dokąd się udać. Przed zainstalowaniem którejś z sugerowanych wersji, dobrym pomysłem jest wybranie opcji "Wypróbuj Lubuntu" lub "Wypróbuj Xubuntu" na instalatorze. To powinno dać ci rozsądny pomysł, czy twój sprzęt może uruchomić zamierzony system operacyjny, zanim się zatwierdzisz, możesz go nawet wykorzystać do określenia, który smakujesz.

Osobiście odkryłem, że Lubuntu obsługuje dużą liczbę ponad 10-letnich komputerów PC, które wcześniej działały pod Windows XP.

    
odpowiedział Arronical 15.08.2016, 12:37
źródło
13

Ubuntu i jego wersje są wszystkie łatwe do zainstalowania . Polecam Ubuntu MATE na twoje komputery. Podczas procesu instalacji utwórz użytkownika admin (z silnym hasłem). Następnie, po uruchomieniu urządzenia, dodaj użytkownika ze standardowymi (lub niestandardowymi) uprawnieniami.

Ubuntu doskonale nadaje się do ograniczeń użytkownika. Wszystko jest zablokowane - użytkownicy nie mogą instalować ani usuwać programów, nie mogą usuwać krytycznych plików systemowych i nie mogą zmieniać ustawień całego systemu. Możesz nawet ograniczyć dostęp do drukarek i nośników zewnętrznych.

Jeśli chodzi o inne rzeczy, które wymagają ...

Przeglądarka internetowa:

Spójrz na Vivaldi . Jest to nowa przeglądarka z naprawdę zaawansowanymi funkcjami, która po prostu działa. Ma łatwą konfigurację i jest wyposażony w Flash jako część (najnowszą wersję), dzięki czemu możesz grać w gry online i oglądać filmy.

Odtwarzacz wideo:

Ubuntu MATE jest standardowo wyposażony w bezpłatny i otwarty odtwarzacz wideo - VLC - zainstalowany. Po prostu upewnij się, że zaznaczyłeś "Zainstaluj niewolne komponenty" podczas instalacji.

Przeglądarka zdjęć

Przeglądarka zdjęć - oko MATE - jest dołączona domyślnie. Może otworzyć prawie wszystkie pliki graficzne.

Pakiet Office

Ubuntu zawiera darmowy pakiet biurowy open source - biuro libre. Brakuje jednak zgodności z programami Word, Excel i PowerPoint, a GUI nie zmieniło się od 10 lat.

Korzystam z biura WPS na moim komputerze - wygląda to bardzo podobnie do biura Microsoft, a zostanie zapisane jako .docx , .xlsx i .pptx bardzo dobrze.

Na koniec, jeśli potrzebujesz pomocy, możesz oczywiście skomentować tutaj lub zadać nowe pytanie lub wysłać do mnie e-maila - mój adres znajduje się w moim profilu.

    
odpowiedział Tim 15.08.2016, 20:15
źródło
3

Istnieją, jak powiedział @Arronical, dwie główne dystrybucje, które są dobre dla starych komputerów: Lubuntu i Xubuntu . Osobiście wolę Lubuntu, ponieważ jest lżejszy pod względem zasobów, ale większość tej odpowiedzi powinna dotyczyć obu.

Najpierw musisz wybrać, który chcesz i pobrać. Pobierz najnowszą wersję 32-bitową lub x86, LTS ; starsze komputery nie są kompatybilne z wersją 64-bitową, a wersje LTS są wydawane co dwa lata, w przeciwieństwie do wersji regularnych, które są wydawane co sześć miesięcy i są obsługiwane przez pięć lat zamiast dziewięciu miesięcy. Najnowsza wersja LTS to obecnie 16.04. Następnie musisz nagrać pobrany plik na dysk DVD lub USB (nie możesz po prostu skopiować samego pliku) i uruchomić z niego; istnieją niezliczone przewodniki, jak to zrobić. Po uruchomieniu Lubuntu powinno pojawić się menu; wybierz "Wypróbuj Lubuntu", aby sprawdzić, czy wszystko (wifi, głośniki itp.) działa.

Po sprawdzeniu, że wszystko działa, kliknij dwukrotnie ikonę "Instaluj lubuntu" na pulpicie. Proces instalacji powinien być prosty. Poprosi cię o utworzenie konta; to będzie twoje konto "Administrator".

Po zainstalowaniu Lubuntu zamknij system, wyjmij nośnik DVD / USB i uruchom ponownie. Jeśli wszystko poszło dobrze, powinna rozpocząć się nowa instalacja Lubuntu. Powinieneś teraz utworzyć swoje konto "użytkownika". Aby to zrobić, kliknij menu aplikacji (znajduje się ono w lewym dolnym rogu w Lubuntu iw lewym górnym rogu Xubuntu) i spójrz na "System" lub "Narzędzia systemowe" dla "Użytkownicy i grupy". Otwórz, kliknij "Dodaj" i wpisz nazwę nowego użytkownika i hasło. Nowy użytkownik nie będzie mieć dostępu do roota i dlatego nie będzie mógł wprowadzać żadnych zmian w systemie. Nowe konto ma swój "katalog domowy", do którego może pisać.

Jeśli chodzi o oprogramowanie:

Przeglądarka internetowa: Lubuntu i Xubuntu są fabrycznie zainstalowane w Firefoksie.

Odtwarzacz wideo: Lubuntu jest dostarczany z MPlayerem. Jeśli chcesz korzystać z bogatszego w funkcje odtwarzacza multimedialnego, możesz zainstalować VLC, naciskając Ctrl + Alt + T , aby otworzyć terminal i wpisać:

sudo apt-get install vlc

, a następnie naciśnięcie Enter . (Konto "Użytkownik" oczywiście nie będzie mogło tego zrobić). Niezależnie od tego, jakiego odtwarzacza multimediów używasz, , nie będziesz w stanie odtwarzać większości płyt DVD ; aby to naprawić, otwórz terminal i wpisz:

sudo apt-get install libdvdread4
sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh

(ponownie naciśnij Enter po zakończeniu wpisywania każdego polecenia), a następnie uruchom ponownie.

Przeglądarka obrazków: Lubuntu zawiera podstawową przeglądarkę obrazów (zwaną po prostu "Przeglądarką obrazów", dostępną w opcji Akcesoria), a także edytor obrazów mtPaint (dostępny w opcji Grafika).

Pakiet Office: Lubuntu i Xubuntu są dostarczane z Abiword do przetwarzania tekstu i Gnumeric do arkuszy kalkulacyjnych; jeśli chcesz mieć bardziej kompletny pakiet, możesz zainstalować LibreOffice, który zawiera edytor tekstu (Writer), program arkusza kalkulacyjnego (Calc), program do prezentacji (Impress), menedżer bazy danych (Base) i program do rysowania grafiki (Draw ), otwierając terminal i wpisując:

sudo apt-get install libreoffice

(i naciśnięcie Enter ), ale należy pamiętać, że jest większy i mniej lekki niż Abiword / Gnumeric.

Mam nadzieję, że to pomoże:)

    
odpowiedział insert_name_here 15.08.2016, 20:05
źródło
1

Prawdopodobnie poleciłbym Zorinowi, ponieważ został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej podobny do systemu Windows, więc możesz go zmienić tak, aby wyglądał bardziej jak Windows XP, Windows 7 lub wersja Lite wydaje się szybsza niż Ubuntu. Chodzi o firefox preinstalowany wraz z libreoffice (nie polecałbym darmowej wersji WPS, ponieważ to powoduje, że płacisz za pełną wersję, aby zapisać pliki .docx). Vlc można łatwo pobrać ze sklepu i jest wyposażony w ogólną przeglądarkę zdjęć. Wine, program, który pozwala na korzystanie z programów Windows, jest zainstalowany, co oznacza, że ​​jest to prawdopodobnie najlepszy system operacyjny do zamykania okien.

    
odpowiedział James Pepworth 15.08.2016, 20:14
źródło
1

Polecam wypróbowanie systemu BunsenLabs Linux . Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ma on jeden z najniższych wymagań systemowych dla każdej lekkiej dystrybucji i jest dostępny z każdym zainstalowanym oprogramowaniem:

  • Przeglądarka internetowa: Iceweasel (Firefox)
  • Odtwarzacz wideo: VLC
  • Przeglądarka zdjęć: ViewNior
  • Pakiet Office: abiWord, gnumeric (łatwy w instalacji LibreOffice)

Dostępny jest dość szczegółowy przegląd BL Linux: link . Zawiera szczegółowy przegląd procesu instalacji, który może pomóc w podjęciu decyzji.

    
odpowiedział tradesmanhelix 15.08.2016, 19:38
źródło
0

Wiem, że szukasz pochodnej Ubuntu, ale chciałem zasugerować, by uważać ChromeOS za inną opcję. Jedynym minusem jest to, że Dokumenty Google nie są tak potężne, jak inne zestawy biurowe dostępne na rynku, ale z tego, co widziałem, spełniają to zadanie większości ludzi.

Jeśli potrzebny jest mocniejszy pakiet biurowy, na pewno pójdę z ubuntu (X / L), jak sugerowali inni.

    
odpowiedział user22651 15.08.2016, 17:35
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów