Jakie są dostępne intepretery BASIC?

21

Został poproszony przez nowego użytkownika Ubuntu - który również chce się dowiedzieć o programowaniu - czego mógłby użyć do uruchomienia kodu BASIC. Pracował nad książką BASIC przed wypróbowaniem Ubuntu i chciałby kontynuować bez konieczności przełączania się z powrotem do Windows.

Wygląda na to, że istnieje kilka podstawowych pakietów w standardowych repozytoriach, a także projekty takie jak Mono, które mogą zawierać pewien rodzaj wsparcia BASIC.

Jakie byłoby dobre zalecenie ze standardowych repozytoriów - lub z pakietu deb - dla kogoś uczącego się podstaw BASIC i nowego dla Ubuntu?

    
zadawane Tim Lytle 11.10.2010, 17:56
źródło

8 odpowiedzi

13

Wyszukiwanie apt wyjawia

  • basic256 - edukacyjne środowisko programistyczne dla dzieci
  • yabasic - Jeszcze inny PODSTAWOWY tłumacz

basic256 wygląda na to, że może być trochę lepiej dopasowany do użytkownika, ale nie jestem pewien, jak bardzo ten dialekt będzie pasował do tego, co jest w jego książce programistycznej, co może być frustrujące.

Strona główna tutaj - link

yabasic wydaje się bliższy standardowi BASIC, ale ja naprawdę nie mam z nim żadnego bezpośredniego doświadczenia.

Powodzenia.

    
odpowiedział achiang 11.10.2010, 18:13
źródło
13

Gambas jest najbliższym odpowiednikiem Visual Basic (jest dość dostosowany do aplikacji komputerowych), więc byłoby dobrze, gdyby twój przyjaciel korzystał z Visual Basic.

  

Gambas to bezpłatne środowisko programistyczne oparte na tłumaczeniu podstawowym z rozszerzeniami obiektowymi, trochę jak Visual Basic ™ (ale to NIE jest klon!). Przeczytaj wprowadzenie , aby uzyskać więcej informacji.

     

Dzięki Gambas możesz szybko zaprojektować GUI swojego programu za pomocą Qt lub GTK +, uzyskać dostęp do baz danych MySQL, PostgreSQL, Firebird, ODBC i SQLite, pilotażowe aplikacje KDE z DCOP, przetłumaczyć swój program na dowolny język, łatwo tworzyć aplikacje sieciowe, tworzyć 3D Aplikacje OpenGL, aplikacje sieciowe CGI itd.

    
odpowiedział dv3500ea 11.10.2010, 18:15
źródło
6

Jeśli jest bardziej zainteresowany tworzeniem gier, sdlBasic będzie lepszym rozwiązaniem:

  

sdlBasic < img src="https://imgur.com/fw46j.png">   to mały, wydajny i wieloplatformowy interpreter podstawowy, którego celem jest tworzenie gier z wykorzystaniem biblioteki SDL, zainspirowany był starym i wspaniałym AMOS.

    
odpowiedział dv3500ea 11.10.2010, 18:25
źródło
4

czemu nie spojrzeć na tego małego, ale skutecznego tłumacza: my-basic napisanego w C. Jest przenośny. Uważam, że jest to dobry początek zarówno dla gry BASIC, jak i nauki pisania interpretera BASIC w C.

    
odpowiedział pi_raspi 24.12.2015, 12:30
źródło
2

Nigdy tego nie próbowałem, ale przypuszczam, że byłoby możliwe uruchomienie czegoś takiego jak QBASIC przez emulator taki jak DOSBox. DOSBox jest dostępny z repozytorium, ale po zainstalowaniu musiałby mieć swoją własną kopię QBASIC.

Jeśli ktoś próbował, możesz edytować tę odpowiedź, podając więcej szczegółów.

    
odpowiedział Ramón 12.10.2010, 22:47
źródło
2

Możesz także rozważyć kwestię blassic. Znajdź go na stronie - link

    
odpowiedział LFC_fan 13.10.2010, 19:21
źródło
1

Polecam FreeBasic. Istnieją wersje dla systemu Linux i Windows. Brakuje tylko wersji ARM: (

Używałem go w dużych projektach bez żadnych problemów. Kod jest czysty i istnieje dobre forum dla niego: link

    
odpowiedział Pasi Mustalahti 04.07.2013, 17:35
źródło
1

Nadal piszę trochę małych rzeczy w QB64 . Ale najbardziej zależy mi na manipulowaniu danymi i danymi, a nie grafiką. Właśnie skończyłem mały program do konwersji informacji z jednego pakietu do innego. Zajęło mi tydzień, aby to napisać. Uruchomienie programu zakończyło się pomyślnie 6-letnią informacją, zanim moja kawa stała się zimna.

Małe, kompaktowe, ale bardzo potężne. Tylko ekran wyświetlał konwersje plików, a także ekran "Start" i ekran ukończenia "Konwersji powiodło się".

    
odpowiedział Arthur Wright 26.08.2017, 23:41
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów