Jak przekonwertować instalację Wubi do zwykłej instalacji?

50

Zainstalowałem Ubuntu na mojej partycji D: używając Wubi. Czy istnieje sposób, w jaki mogę usunąć system Windows z dysku C: i przenieść istniejącą instalację systemu Ubuntu na dysk C: i sprawić, że będzie to zwykła instalacja.

    
zadawane User 01.08.2010, 17:50
źródło

10 odpowiedzi

35

Zobacz: link

Ta powyższa strona Wiki zawiera dostępny do pobrania skrypt bash, który przenosi instalację Wubi na partycję. Zawiera również link do instrukcji ręcznych wymaganych do migracji instalacji Wubi, chociaż nie są one zalecane, ponieważ skrypt zawiera wiele dodatkowych kontroli bezpieczeństwa. Skrypt wykonuje następujące czynności:

 1. Sprawdza migrację bieżącej instalacji, np. Wubi ?, rozmiar ?, typ grub?
 2. Sprawdza docelowe partycje i zamienia je, jeśli są uwzględnione. Docelowe partycje muszą mieć typ '83 - Linux ', puste i wystarczająco duże, aby utrzymać migrowaną instalację.
 3. Zapewnia użytkownikowi informacje zwrotne o błędach lub powiadamia użytkownika o zmianach wprowadzonych w skrypcie i pyta użytkownika, czy chce kontynuować, czy nie.
 4. Formatuje docelowe partycje, kopiuje bieżącą instalację do nowej zmigrowanej instalacji.
 5. Aktualizuje / etc / fstab i włącza hibernację (patrz: uwagi README)
 6. Chroots do migrowanej instalacji, usuwa obsługę Lupina, a następnie generuje menu grub (grub.cfg) i instaluje program rozruchowy grub2, jeśli jest wymagany. W przypadku migracji grub-Legacy zastępuje on grub-legacy z grub2 (tylko na zmigrowanej instalacji)
 7. Zamyka program chroot i aktualizuje bieżące menu instalacyjne, aby uwzględnić migrowaną instalację.

Poniższa bazuje na pliku README dołączonym do skryptu:

Skrypt oparty na skrypcie wubi-przenieś do partycji z Agostino Russo podjął Wubi Guide ( link ).

Pierwsza wersja zaktualizowała skrypt wubi-move-to-part, aby naprawić kilka problemów i przestarzałych poleceń, a także zaktualizować go, aby obsługiwał Grub2. Działa tylko na instalacjach Wubi od 9.10 i później.

Aktualna wersja obsługuje instalacje Ubuntu od 8.04 do 12.10 i dodaje następujące funkcje:

 1. Obsługuje migrację zwykłej (nie-wubi) instalacji Ubuntu. Może to być przydatne do utworzenia działającej kopii zapasowej, przeniesienia instalacji między komputerami lub utworzenia kopii roboczej do eksperymentowania.
 2. Obsługuje migrację instalacji Wubi z pliku root.disk (opcja --root-disk =). Można to zrobić z Live CD / USB Ubuntu lub innej instalacji Ubuntu. Nazwany root.disk musi być pełną, działającą instalacją Wubi lub jeśli istnieją oddzielne dyski wirtualne dla / home i / usr, muszą one znajdować się w tym samym katalogu co root.disk. (Ta opcja nie obsługuje Wubi z grub-legacy, tj. Pierwotnie zainstalowana przed wersją 9.10).
 3. Obsługuje migrację instalacji Wubi lub Normalnej, która używa grub-legacy - jednak zastąpi ona starsze wersje Grub2 (tylko na zmigrowanej instalacji). Nie aktualizuje pliku menu.lst bieżącej instalacji, dlatego zaleca się zawsze instalować program rozruchowy Grub2 (lub ręcznie modyfikować menu.lst).
 4. Opcji --shared-swap można użyć, jeśli udostępniasz istniejącą partycję wymiany innym instalacjom. Pomija polecenie "mkswap", aby uniknąć modyfikacji identyfikatora UUID.
 5. Obsługuje możliwość migracji do oddzielnych partycji / boot, / usr and / home.
 6. Ułatwia synchronizację zmigrowanej instalacji (np. w przypadku rozruchowej kopii zapasowej)

Wykorzystanie: sudo bash wubi-move.sh [OPTION] target_partition [swap_partition]

  e.g. sudo bash wubi-move.sh /dev/sda5 /dev/sda6

 -h, --help       print this message and exit
 -v, --version      print the version information and exit
 --notes         print the Assumptions and Notes, and exit
 --no-bootloader     do not install the grub2 bootloader
 --shared-swap      share swap partition with an existing install
 -y, --assume-yes    assume yes to all prompts
 --root-disk=<root.disk> Specify a root.disk file to migrate
 --boot=</dev/sdXY>   Specify a separate /boot partition
 --home=</dev/sdXY>   Specify a separate /home partition
 --usr=</dev/sdXY>    Specify a separate /usr partition
 -c, --check-only    Check only - validate target partition(s)
 --resume        Resume a previous migration attempt that ended
             due to copying errors (rsync).
 --synch         Synchronize a previously migrated install

Źródło skryptu jest utrzymywane tutaj: link Wydania są oznaczone tagami, a problemy mogą zostać podniesione, jeśli jest to wymagane.

Uwaga: skrypt można uruchomić ze środowiska na żywo, np. aby zastąpić Windows, chociaż łatwiej jest ręcznie go podzielić i uruchomić bezpośrednio z instalacji Wubi (moim zdaniem). Dostępnych jest kilka zrzutów ekranu skryptu (przy użyciu poprzedniego wydania) tutaj , które pokazują, jak przeprowadzić migrację przy użyciu root.disk lub w celu oddzielenia partycji.

    
odpowiedział bcbc 25.04.2011, 08:37
źródło
10

Nigdy nie zrobiłem instalacji Wubi i nie testowałem tego, więc używaj z ostrożnością;).

Na forum jest wątek o tym , możesz sprawdzić sekcje instrukcji alternatywnych. Powinno to nieco złagodzić ból poruszania się. Proszę użyć alternatywnej metody , ponieważ pierwsza nie działa z nowoczesnymi wersjami Ubuntu. W wątku jest wiele osób, które próbowały i zawiodły.

    
odpowiedział Javier Rivera 02.08.2010, 09:19
źródło
5

Ponieważ wubi tworzy plik w systemie plików Windows NTFS i używa go jako pseudo partycji, bardzo trudno jest to zrobić. Teoretycznie możesz w jakiś sposób zapisać system plików w innym miejscu, a następnie przywrócić go do nowo zainstalowanego systemu. Można to zrobić za pomocą oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych lub poprzez dostęp do systemu plików.

    
odpowiedział txwikinger 01.08.2010, 17:56
źródło
5
  

Uwaga: to scalono z Czy system Ubuntu polega na systemie Windows, jeśli zainstaluję go za pomocą instalatora systemu Windows? .

Jeśli użyjesz Wubi (instalatora Windows) do zainstalowania Ubuntu, to Ubuntu zostanie zainstalowane wewnątrz pliku obrazu dysku na twojej partycji Windows. Program ładujący systemu Windows zostanie skonfigurowany, aby umożliwić wybór między systemem Windows i systemem Ubuntu, a po wybraniu systemu Ubuntu obraz dysku wewnątrz partycji Windows zawierającej system Ubuntu zostanie zamontowany i użyty.

Po uruchomieniu systemu Wubi żadna część systemu operacyjnego Microsoft Windows nie jest w rzeczywistości uruchomiona . Ale system Wubi wciąż potrzebuje startowego programu ładującego Windows i potrzebuje partycji Windows. Dlatego całkowite usunięcie systemu Windows spowoduje również usunięcie systemu Wubi, który zawiera .

Jeśli utworzyłeś drugą partycję Windows (NTFS) zawierającą obraz dysku Wubi, możesz usunąć system Windows i nadal mieć obraz dysku, ale nie będziesz miał do tego systemu Windows.

Tak więc, podczas gdy poważnie zepsuty system Windows może skutecznie hostować działający system Wubi, Wubi zależy od systemu Windows i jeśli myślisz, że nie chcesz zachować systemu Windows, powinieneś zdecydowanie rozważyć instalację Ubuntu w systemie Windows. standardowy sposób (uruchamianie z płyty instalacyjnej CD / DVD lub dysku flash USB Ubuntu). Możesz zachować system Windows podczas instalacji w ten sposób, mówiąc instalatorowi, aby zainstalował obok (zamiast zamiast) istniejącego systemu operacyjnego.

Można przekonwertować system Wubi do standardowego systemu Ubuntu, który nie jest zależny od systemu Windows , ale jest to kłopot i prawdopodobnie najlepiej jest zaplanować z wyprzedzeniem, aby tego uniknąć.

    
odpowiedział Eliah Kagan 29.05.2012, 04:54
źródło
2

nie ma dysku c. to rzecz z okna. ale aby pozbyć się okien, usuwasz partycję. na jej miejsce należy utworzyć nowy, ale pozostaw nieprzydzieloną przestrzeń. użyj narzędzia kopii zapasowej deja, uruchom kopię zapasową, a następnie pozbądź się partycji wubi. utwórz nową partycję (zalecane jest ext4) i zainstaluj na niej ubuntu. przywróć go z kopii zapasowej wubi. następnie pozbądź się wszystkich innych partycji, a następnie użyj gparted (w zwykłych programach, jeśli nie masz go jeszcze), aby rozwinąć partycję.

to może działać, jak sądzę, powinno być całkiem proste.

i przy okazji, partycja, którą instalujesz, powinna być punktem montowania /

Kolejną rzeczą, która może działać, jest skopiowanie katalogu / wubi do określonego miejsca (bez katalogu / host /) i pozbycie się partycji, a następnie utworzenie nowego i umieszczenie tam zawartości, a następnie użyj gparted, aby oznaczyć go jako bootowalny, to może działać. jeśli to zrobisz, użyj go jako root i zainstaluj na nim ubuntu za pomocą instalatora na żywo.

    
odpowiedział cody 26.07.2012, 18:01
źródło
2

Technicznie, tak. Jeśli zainstalowałeś Ubuntu przy pomocy instalatora Wubi, instalator Wubi tworzy pliki Ubuntu w systemie plików Windows, który jest NFTS, a więc również w partycji Windows. Jeśli zainstalowałeś Ubuntu na innej partycji (co nie oznacza Windowsa), to Ubuntu może działać jako samodzielny system operacyjny. Ponadto, jak wspomniano powyżej, nadal potrzebujesz programu ładującego system Windows, jeśli używałeś Wubi do instalacji Ubuntu.

Jeśli zainstalowałeś Ubuntu we własnej partycji, to Ubuntu instaluje swój własny program ładujący o nazwie "GRUB" (i zastępuje program ładujący systemu Windows, jeśli zainstalowany jest system Windows).

Tak, tak. Ubuntu opiera się na partycji Windows podczas korzystania z Wubi. Niekoniecznie w samym systemie Windows, ale jest zależny od programu ładującego system Windows w celu jego uruchomienia. Jeśli zainstalowałeś Ubuntu w standardowy sposób, to możesz go uruchomić i uruchomić samodzielnie.

    
odpowiedział Teddy Thorpe 24.11.2012, 06:46
źródło
1

Wubi instaluje system operacyjny Ubuntu w istniejącym systemie Windows.

Dlatego jest to bardzo trudne do tworzenia kopii zapasowych i przywracania ustawień / programów stamtąd.Jednak możesz spojrzeć na to artykuł na Forum Ubuntu, który może ci pomóc.

Ten artykuł na stronie pomocy Ubuntu pokazuje, jak wykonać kopię zapasową.

Powodzenia!

    
odpowiedział dlin 07.06.2012, 20:57
źródło
1

Wubi instaluje Ubuntu w pliku znajdującym się na partycji Windows (NTFS). Podczas gdy instalacja po uruchomieniu w Wubi nie jest zależna od tego, czy kopia systemu Windows jest funkcjonalna, nadal jest zależna od tej partycji NTFS.

Technicznie, po zainstalowaniu Ubuntu za pomocą wubi można po prostu usunąć folder Windows z partycji NTFS i edytować konfigurację GRUB, aby usunąć wpis Windows z menu startowego, czyniąc z Ubuntu jedyny bootowalny system operacyjny na komputerze. Jednak system Ubuntu nadal będzie znajdować się w pliku w systemie plików Windows, a nie w jego własnej partycji.

Jedną z opcji rozwiązania problemu (jeśli naprawdę nie można uruchomić systemu z dysku CD / USB, który byłby najlepszym rozwiązaniem), należy zainstalować i następnie zmigrować Wubi do "pełnej" instalacji jako sugerowane w odpowiedzi powiązanej z TrailRaider. Byłby to wieloetapowy proces ze stosunkowo dużą możliwością uniemożliwienia rozruchu systemu (co byłoby problemem, ponieważ nie można uruchomić systemu z CD / USB)

Inną, prostszą opcją byłoby po prostu przeniesienie dysku twardego na inny komputer, zainstalowanie tam Ubuntu i przesłanie go z powrotem. W przeciwieństwie do systemu Windows, Ubuntu zwykle działa bardzo dobrze, gdy jest przenoszony z komputera na maszynę, nawet jeśli sprzęt jest bardzo różny. Śrubokręt Phillipsa i 5 minut rozwiążą twój problem :)

    
odpowiedział Sergey 29.10.2012, 02:54
źródło
0

To jest możliwe, ale jest dość skomplikowane. Zalecana jest pełna instalacja od startu, ale w twoim przypadku bez możliwości użycia CD lub USB wykonanie dodatkowej pracy jest jedyną dostępną opcją.

To, co próbujesz zrobić, nazywa się migracja Wubi do pełnej instalacji. Zostało to uwzględnione na stronie askubuntu.

Zobacz Jak przekonwertować instalację Wubi na zwykłą instalację?

Uwaga: to pytanie prawdopodobnie zostanie zamknięte jako duplikat pytania, które łączyłem, a ta odpowiedź powinna być rzeczywiście komentarzem do twojego pytania, które dało ci link, ale chciałem wyjaśnić bardziej szczegółowo, że ograniczona przestrzeń komentarz daje.

    
odpowiedział TrailRider 29.10.2012, 02:42
źródło
0

Jak przeprowadzić migrację

Istnieje kilka sposobów na przeniesienie twojej instalacji Wubi na oddzielną partycję, ale omówię najbezpieczniejszą: Używanie Live USB / CD

Przede wszystkim powinieneś:

 • Dowiedz się, gdzie znajduje się plik root.disk w Live USB.
 • Powinieneś mieć kopię tego pomocnika w systemie Live: wubi-move
 • Utwórz partycję, na której migrowany będzie twój system.

Wygląda przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, ale pozwala rozpocząć pracę w ten sposób.

Utwórz partycję

Uruchom używając Live CD / USB (napisz na żywo lub ubuntu od tego miejsca) i wybierz Spróbuj bez modyfikacji systemu , i po zalogowaniu się wykonaj następujące czynności:

 1. Naciśnij klawisz Meta (lub Windows ), napisz "gparted" i naciśnij enter.
 2. Dysk fizyczny powinien zaczynać się od sda , a następnie zmienić rozmiar partycji, aby utworzyć trochę wolnego miejsca, pamiętając, że powinien być taki sam lub większy niż plik root.disk .
 3. Utwórz partycję ext4 (opcjonalnie swap ) na tym obszarze. Zanotuj nazwę partycji (coś w stylu /dev/sda5 , jeśli utworzyłeś swap , powinieneś również ją skopiować).
 4. Zamontuj dysk, na którym znajduje się plik root.disk . Powinieneś skopiować całą ścieżkę (powinno to być coś w stylu /media/F66E431C6E42D551/ubuntu/root.disk , ale przedstawię ścieżkę jako /path/with/root.disk )
 5. Otwórz terminal (klucz meta, napisz terminal, wprowadź) i wykonaj następujące polecenie:
wget "https://help.ubuntu.com/community/MigrateWubi?action=AttachFile&do=get&target=wubi-move-2.4.tar.gz"
tar xzf wubi-move-2.4.tar.gz
sudo bash wubi-move.sh --root-disk=/path/with/root.disk /dev/sda5 /dev/sda6
## The '/dev/sda5' it's the 'ext4' partition you created earlier, '/dev/sda6' it's the 'swap' if you created one at all.

Odtąd procedura jest automatyczna.

Więc czym jest WUBI?

To, co tworzy Wubi, to obrazy dysków (jeśli masz trochę wiedzy o maszynach wirtualnych, jest bardzo podobny do dysku wirtualnego) i instaluje tam Ubuntu. Oznacza to, że Ubuntu nie widzi niczego poza tym "obrazem" i informuje program ładujący system Windows o użyciu urządzenia z pętlą jako bootowania dysk. Co się dzieje dalej, w przypadku Ubuntu, twój fizyczny dysk, na którym jest zainstalowany, jest tylko obrazem, dlatego nie widzi ani nie modyfikuje niczego poza nim, ale widzi jakikolwiek inny sterownik podłączony do twojego systemu.

Wubi nie żyje

Wubi jest już martwym projektem. Nie będzie dołączone od wersji Ubuntu 13.04 z powodu poważnych problemów z usability na nowszych systemach Windows (w niektórych przypadkach nie będzie działać w ogóle).

Zaleca się, aby nie używać Wubi, ponieważ nie zapewni to wrażenia, jakie użytkownicy oczekują (lub przeskakują) na Ubuntu. Lepiej jest stworzyć / używać Live USB, a jeśli chcesz mieć kopię systemu Ubuntu w systemie, zainstaluj go na własnej partycji. Instalatorzy są bezpieczni i dobrze udokumentowani (a także wspierani w aktywnym rozwoju), więc poprzednie obawy dotyczące wkręcenia czegoś podczas partycjonowania są bliskie zeru.

    
odpowiedział Braiam 24.08.2013, 03:20
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów