Dlaczego można przekonwertować plik, zmieniając jego rozszerzenie?

7

Gdy zmieniasz nazwę pliku z innym rozszerzeniem, przez większość czasu to nie działa. Ale jeśli masz plik .png, możesz zmienić nazwę image.png na image.jpeg lub image.gif , i automatycznie zostanie przekonwertowany na inny format i działa idealnie dobrze. Czy istnieje pewne podobieństwo między tymi formatami, które pozwala to zrobić? Zauważyłem to kilka lat temu i zainteresowałem się, gdy próbowałem przekonwertować plik .dvi na plik .pdf ; tylko zmiana nazwy zadziałała!

    
zadawane asymptotically 22.07.2012, 07:30
źródło

2 odpowiedzi

18

Tak prawdopodobnie się dzieje. Aplikacja przeznaczona do otwierania plików z wymienionymi typami plików jest taka sama we wszystkich tych aplikacjach. .gif, .jpg, .png: wszystkie są obsługiwane przez EOG (GNOME's Eye Of Gnome). Podejrzewam, że ta aplikacja nie określa typu pliku na podstawie rozszerzenia, a raczej szuka magicznego numeru .

Zwróć uwagę, że zachowanie EOG może być wyjątkowo wyjątkowe, a także uważaj, że nie jest dokonywana żadna rzeczywista konwersja. Po prostu aplikacje linuksowe bazują na różnych metodach wykrywania niż na rozszerzeniach plików, chociaż wiele współczesnych komputerów faktycznie szuka rozszerzenia pliku, aby określić, która aplikacja ma zostać otwarta, ponieważ ta metoda jest prawdopodobnie szybsza.

To wszystko może dotyczyć Ubuntu, Windows to zupełnie inna historia. Explorer domyślnie stosuje zachowanie, które odcina rozszerzenie pliku od nazwy pliku. W ten sposób plik o nazwie "document.pdf" pojawi się jako "dokument", a zmiana jego nazwy na "document.dvi" zostanie przetworzona jako "document.dvi.pdf". Wirusy czasami wykorzystują tę "cechę", sprawiając, że użytkownik wierzy, że otwierają plik .jpg, podczas gdy w rzeczywistości są oszukiwane w celu uruchomienia złośliwego exe! ​​

Aby być naprawdę pewnym typów plików, istnieje polecenie o nazwie file , które pokazuje szczegółowe informacje o pliku.

Z mojego osobistego doświadczenia mogę stwierdzić, że przynajmniej w moim systemie EOG nie da się nabrać na rozpoznanie pliku ze zmienioną nazwą. Musisz robić coś innego niż ja.

    
odpowiedział Cumulus007 22.07.2012, 07:39
źródło
7

Zmienianie nazwy plików .png na .jpeg i .gif działa, ponieważ program powiązany z tymi plikami i przypisany do otwierania tych plików jest taki sam, a kiedy widzi rozszerzenia, które może otworzyć, po prostu je otwiera, ponieważ są one wszystkie pliki graficzne i program może je otworzyć.

Domyślnym programem jest EOG (Eye of Gnome), jak mówi inny odbierający. Nawet jeśli usuniesz rozszerzenie, nadal możesz je otworzyć.

Jeśli chodzi o dvi i pdf , ponownie oba typy plików są otwierane przez ten sam program, który nazywa się evince. Tak więc dzieje się to samo.

    
odpowiedział Anwar 22.07.2012, 07:52
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów