Co stanie się, gdy program zostanie usunięty z Software-Center?

10

Jeśli Canonical usuwa program z repozytoriów Ubuntu Software-Center, co dokładnie dzieje się z moją instalacją?

Lubię korzystać z Software-Center, aby łatwo znajdować i instalować programy w Ubuntu oraz zarządzać aktualizacjami, aby oprogramowanie zawsze było w najnowszej wersji. Jako przykład używam programu MediaInfo (bez żadnego konkretnego powodu). MediaInfo zmieniło ostatnio licencję z LGPL na FreeBSD: chociaż nadal jest to FOSS, może się zdarzyć, że program (lub jakikolwiek inny program z Software-Center) zostanie kupiony przez firmę, która stosuje zastrzeżoną licencję lub dodaje inną funkcjonalność nie zgadza się z warunkami repozytoriów oprogramowania Ubuntu udostępnionych użytkownikom w Software-Center.

W takim przypadku zostanie prawdopodobnie usunięty z Software-Center, jeśli rozumiem go poprawnie. Co stanie się z programem na moim komputerze, jeśli już go zainstalowałem?

Czy zostanie automatycznie usunięty z mojego systemu? Czy po prostu nie zostanie zaktualizowany do następnej wersji? Czy ostatnia odpowiednia wersja będzie nadal dostępna w Software-Center? Czy otrzymam powiadomienie o tym?

    
zadawane Prototype700 04.11.2015, 12:28
źródło

3 odpowiedzi

8
  

Chociaż nadal jest to FOSS, może się zdarzyć, że program (lub jakikolwiek inny program z Software-Center) zostanie kupiony przez firmę stosującą zastrzeżoną licencję lub dodaje inną funkcjonalność, która nie zgadza się z warunkami licencji. repozytoria oprogramowania Ubuntu udostępnione użytkownikom w Software-Center.

Nie bycie FOSS lub posiadanie zastrzeżonej licencji nigdy nie było problemem dla Canonical (zobacz repozytorium ograniczone i wieloświatowe).

Jeśli coś nie może pozostać w repozytoriach już z innych powodów:

  

Co stanie się z programem na moim komputerze, jeśli już go zainstalowałem?

Nic. Będzie siedział tam spokojnie.

  

Czy zostanie automatycznie usunięty z mojego systemu?

Nie.

  

Czy nie zostanie zaktualizowany do następnej wersji?

Tak.

  

Czy ostatnia odpowiednia wersja będzie nadal dostępna w Centrum oprogramowania?

To zależy od przyczyn usunięcia. Na przykład. jeśli pakiet jest szkodliwy, zostanie usunięty.

  

Czy otrzymam powiadomienie o tym?

Nie.

Możesz jednak sprawdzić, czy pakiet nie znajduje się w repozytoriach w dowolnym momencie, uruchamiając apt-cache policy <package> ;

Pakiet, który nie ma dostępnej wersji w repozytoriach, nie wyświetli wersji dostępnej z repozytoriów jako kandydata do instalacji.

    
odpowiedział kos 04.11.2015, 12:57
źródło
1

Żaden zainstalowany pakiet nie zostanie usunięty, jeśli Canonical usunie pakiet z repozytoriów. To samo dotyczy PPA lub innych repozytoriów. Jedyne, co się stało, nie będziesz już otrzymywać aktualizacji.

Jeśli pakiet powinien zostać ponownie dołączony do repozytoriów, ponownie otrzymasz aktualizacje. Ale nie będziesz wyraźnie informowany o powrocie.

    
odpowiedział A.B. 04.11.2015, 12:52
źródło
1

Zmiany w jakimkolwiek repozytorium nie mają wpływu na lokalną instalację!
Nikt nie będzie (mógł) odinstalować czegokolwiek w systemie osobistym.

Ponieważ jednak nie będzie więcej nowszych wersji niż bieżąca, można pobrać aktualizacje z tego repozytorium.

Jeśli kanoniczny zdecyduje się usunąć pakiet ze swoich repozytoriów, całkowicie go usunie. Jaki sens sprawiłby im utrzymanie jednej wersji, która wkrótce stanie się przestarzała, jeśli zechcą się jej pozbyć? Nie, usunie wszystkie wersje.

Jeśli program stanie się prawnie zastrzeżony, mogę również wyobrazić sobie, że zamiast usuwania, mogliby po prostu przenieść go na przykład do universe / multiverse / partner repozytorium, nie wiesz, który z nich byłby odpowiedni dla jakich przypadków ...

Prawdopodobnie będziesz mógł znaleźć PPA (Personal Package Archive) kogoś, kto kontynuuje dystrybucję tego pakietu. Jeśli zainstalujesz PPA, otrzymasz nowe pakiety i aktualizacje stamtąd w taki sam sposób, jak z repozytoriów. Pamiętaj, że PPA nie są tak dokładnie sprawdzane pod kątem złośliwego oprogramowania i problemów związanych z bezpieczeństwem, jak w przypadku repozytoriów, więc musisz znać ryzyko. Zwykle jest mały, ale istniejący.

    
odpowiedział Byte Commander 04.11.2015, 12:57
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów