Dlaczego wirtualny terminal jest "wirtualny", a co / dlaczego / gdzie jest "prawdziwym" terminalem?

146

Mam nadzieję, że to pytanie nie wymaga wyjaśnień.

Rozumiem, że gnome-terminal i konsole to wirtualne terminale i zasadniczo służą temu samemu celowi, tj. środowisku wiersza poleceń dla różnych opcjonalnych interpreterów poleceń. (Nie jestem nawet pewien, czy to właściwy sposób na to spojrzeć.)

Zakładam, że terminal real jest tam, gdzie jestem teleportowany do okazyjnego przez błędne kluczowanie Ctrl + Alt + F1 , F2 , itd.

Ale "Tam są smoki" w tym zapleczu z czarnymi ekranami, więc wychodzę tak szybko, jak tylko mogę nacisnąć Ctrl + Alt + F7 (dowiedziałem się gdzieś: "Kiedy wszystko jest czarne i ciemne: naciśnij tajne klawisze, aby wrócić:)

  • Jest / są "prawdziwymi" terminalami tymi, które istnieją za Ctrl + Alt + F1 , F2 itd. klucze?
  • A co jest takiego "prawdziwego" w stosunku do tych "wirtualnych"?
  • A jak się różnią? Czy jest to tak proste jak "brak GUI" kontra "GUI"?

P.S. czy "konsola" i "terminal" są synonimami?

    
zadawane Peter.O 21.11.2010, 12:34
źródło

3 odpowiedzi

120
  

Rozumiem, że wirtualne terminale służą temu samemu celowi:   to znaczy. Środowisko wiersza poleceń dla   różne opcjonalne interpretery poleceń

To nie jest ściśle prawda. Wirtualne terminale są jedynie programami, które wysyłają sekwencje klawiszy i odbierają dane wyjściowe (nazywane jest to wejściem standardowym, wyjściem standardowym [i błędem standardowym]) do procesu w tle. Jest to podstawowy system input processing output i jest sercem systemu operacyjnego.


Teletype (lub teleprinter)


Człowiek pracujący na terminalu komputerowym

Zobaczmy, czy potrafię to właściwie wyjaśnić:

W systemie uniksopodobnym, takim jak Linux, istnieje pojęcie "wszystko jest plikiem" . Oznacza to, że na przykład napęd DVD to plik (/ dev / sdb1), twoja klawiatura to plik (/ dev / input / keyboard) i tak dalej.

Kolejnym zbiorem tych magicznych plików są TTY, gdzie TTY oznacza Teletype. Maszyna do pisania, która wysyła naciśnięcia klawiszy do komputera, który z kolei wysyła listy z powrotem do piłki Typ . Mogłoby to reprezentować fizyczne urządzenie, zdalną maszynę do pisania, w taki sam sposób, w jaki / dev / lp0 może reprezentować twoją drukarkę.


Terminal sprzętowy, VT100

Stacje robocze Telet byłyby nazywane "konsolami" lub "terminalami", wirtualnymi terminalami, w przeciwieństwie do prawdziwych, a zatem jest to dowolna aplikacja lub maszyna, która zapewnia taką samą funkcjonalność, jak to miejsce pracy - które ma dostęp do komputera poprzez wysłanie do niego naciśnięć klawiszy i otrzymanie z powrotem danych wyjściowych, wydrukowanie go na kawałku papieru. Możesz sobie wyobrazić, że modem działa w bardzo podobny sposób.

Terminale, takie jak na powyższym obrazku, to tanie i proste komputery, które emulują funkcjonalność teletechnika. Kiedy mówimy teraz o emulatorze terminala, my - z kolei - zwykle oznacza program emulujący funkcjonalność takiej maszyny.

Wciąż są używane komputerowe systemy terminalowe. W rzeczywistości stają się coraz bardziej popularne . W przeszłości powodem terminali było to, że komputer przy każdym biurku był całkowicie niedorzeczny - gdzie komputery wypełniały pomieszczenie i były niezwykle drogie. Teraz oszczędza pieniądze i ułatwia administrację.


"cienki klient" - nowoczesny odpowiednik VT100

Mam nadzieję, że to będzie pomocne. Powiadom mnie, jeśli popełniłem błąd.

  

Czy to oznacza?   Control-Alt-F1, F2, itp. Są również wirtualne   terminale i jedyna różnica   między nimi a "gnome-terminal" /   "konsole" to to, że nie mają   GUI?

Tak, w zasadzie. Różnica między TTY1-7 a gnome-terminalem polega na tym, że system dostarcza tty, podczas gdy gnome-terminal i konsole same działają na tty (która uruchamia podsystem graficzny). Ta abstrakcja może być zagnieżdżona jeszcze głębiej (np. X-forwarding, używając protokołu telnet do działania jako terminal, ...), przecież interfejs człowiek-komputer działa tak jak każdy inny plik. I może być podłączony, wyodrębniony i przeniesiony w ten sam sposób.

    
odpowiedział Stefano Palazzo 21.11.2010, 14:53
źródło
13

Całkiem pewne, że nazywanie go "terminalem wirtualnym" jest powrotem do sytuacji, gdy fizycznie podłączono terminale do serwerów unixowych ...

    
odpowiedział RobotHumans 21.11.2010, 13:15
źródło
10

Oprócz powyższych odpowiedzi zobacz to wyczerpujące wyjaśnienie terminali. TTY, pomimo pozornej prostoty, jest koncepcyjnie dość skomplikowaną częścią Linuksa.

    
odpowiedział loevborg 07.12.2010, 20:56
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów