Jak mogę zainstalować Ubuntu?

152

Chciałbym zapoznać się z pełnym poradnikiem jak zainstalować Ubuntu.

    
zadawane Android Dev 12.10.2010, 10:40
źródło

2 odpowiedzi

171
 1. Najpierw musisz pobrać aktualną wersję Ubuntu na Pobierz Pulpit Ubuntu . Wybierz architekturę (32-bitową lub 64-bitową) i kliknij duży pomarańczowy przycisk. Jeśli twój komputer ma co najmniej 2 GB pamięci RAM, wybierz 64-bitową wersję Ubuntu. Jeśli nie masz pewności, jakiego smaku potrzebujesz, wybierz 32-bitowy, ponieważ będzie działał, nawet jeśli masz 64-bitowy procesor. Możesz także pobrać dowolną dystrybucję, na przykład Kubuntu lub Xubuntu lub Inne smaki .

 2. Następnie pobierzesz duży plik .iso o pojemności około 800 MB-1,6 GB. Może to potrwać do kilku godzin, w zależności od szybkości połączenia. Zezwól na pobranie pliku. Następnie nagrasz go na DVD lub LiveUSB. Plik Ubuntu 14.04 .iso jest zbyt duży, aby zmieścił się na dysku CD, więc musisz albo nagraj na płytę DVD lub utwórz USB na żywo przy użyciu dysku flash mającego co najmniej 2 GB. (linki są dla systemu Windows, jeśli przełączasz się z innego systemu operacyjnego, sprawdź sekcję "Łatwe sposoby na przejście do Ubuntu" na stronie pobierania . )

 3. Jeśli używasz systemu Windows 7 lub nowszego, możesz dwukrotnie kliknąć ten plik (zakładając, że nie masz z nim powiązanego innego programu). W przeciwnym razie zainstaluj ImgBurn (niestety, nie open source). Możesz również kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać "Nagraj na dysk":


  Więcej instrukcji można znaleźć tutaj lub tutaj jeśli potrzebujesz ich

 4. Teraz powinieneś wypalić swój dysk. Jeśli otworzysz dysk za pomocą menedżera plików, powinno być kilka takich plików, jak wubi.exe , autorun.inf , pics i pool , między innymi. Jeśli masz tylko jeden plik na dysku o takiej samej nazwie jak ISO, upewnij się, że używasz narzędzia do nagrywania dysków. Nie przeciągaj i nie upuszczaj pliku ISO. To nie zadziała.

 5. Teraz włóż płytę z powrotem do napędu optycznego i uruchom ponownie komputer. Na komputerze powinieneś mieć klucz taki jak Usuń , F2 , F10 lub inny klucz, który przejdzie do menu sekwencji rozruchowej. Możesz wejść do menu BIOS, naciskając jeden z tych klawiszy, gdy tylko pojawi się ekran powitalny płyty głównej podczas uruchamiania komputera. W przeciwnym razie zapoznaj się z instrukcją obsługi komputera lub systemu BIOS i poszukaj czegoś podobnego do rozruchu z nośników zewnętrznych lub wybierz dysk startowy ( lub Alt na Macach), aby znaleźć klucz, który jest potrzebny. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie boot z napędu optycznego twojego nowego dysku .

 6. Zakładając, że nie uruchamiasz UEFI , naciśnij Shift , gdy pojawi się purpurowy ekran z obrazek na dole. Wybierz swój język za pomocą klawiszy strzałek i Enter . Teraz powinieneś stawić czoła menu. Możesz wypróbować Ubuntu bez instalacji lub możesz go zainstalować. Jeśli chcesz go wypróbować, wybierz " Wypróbuj Ubuntu bez instalowania ", spróbuj, kliknij dwukrotnie ikonę Zainstaluj Ubuntu na pulpicie i kontynuuj korzystanie z tego przewodnika. Zwróć uwagę, że ta wersja testowa działa wolniej, ponieważ działa z dysku CD / DVD / USB, a nie z twardego dysku. Niektóre wersje Ubuntu dadzą graficzne menu dla tego kroku.

 7. Teraz zostaniesz skonfrontowany z listą kontrolną. Możesz bezpiecznie zignorować drugą opcję "Zainstaluj to oprogramowanie innej firmy", chociaż Adobe Flash Player i niektóre zastrzeżone kodeki wideo mogą nie działać, chyba że wprowadzisz polecenia na końcu tego przewodnika.

 8. Nadszedł czas na podzielenie dysku twardego na partycje. Jeśli chcesz uniknąć utraty danych lub podwójnego rozruchu, ten krok ma kluczowe znaczenie. Jeśli chcesz po prostu usunąć wszystko, co jest już na dysku twardym, i wykorzystać całą przestrzeń dla Ubuntu, wybierz tę opcję i przejdź do kroku 10. Jeśli chcesz uruchomić podwójnie i zaufać instalatorowi Ubuntu (niezalecane), wybierz opcję instalacji obok siebie i przejdź do kroku 10. Jeśli chcesz ręcznie skonfigurować podwójny rozruch, wybierz opcję zaawansowanego partycjonowania i przejdź do następnego kroku.

 9. Znajdź swoją obecną partycję Windows. Powinien być pierwszym lub drugim pod sda , a jego typem powinien być NTFS. Kliknij raz i kliknij Edytuj, aby otworzyć okno dialogowe ustawień partycji.Zmniejsz rozmiar o co najmniej 40 000 MB lub więcej, jeśli masz dodatkową wolną przestrzeń na starej instalacji. Jeśli masz osobną partycję Documents, możesz zmienić jej rozmiar. Następnie kliknij wolne miejsce, które utworzyłeś, i kliknij Dodaj, ustawiając typ na Swap i dając około 1,5-2 razy więcej pamięci RAM (Pamiętaj, że pole wejściowe zajmuje rozmiar MB, a nie GB). Będziesz mieć teraz miejsce wymiany . Kliknij pozostałe wolne miejsce i dodaj partycję ext4 z domyślnym rozmiarem (maksymalna możliwa liczba zalecana), a punktem instalacji jako /. Możesz także chcieć zrobić partycję /home , na którą pójdą wszystkie twoje pliki użytkownika w Ubuntu. Jeśli popełnisz błąd w dowolnym momencie, kliknij Przywróć.

  Aby uzyskać szczegółowe instrukcje (i zrzuty ekranu) na tym etapie, przeczytaj artykuł How korzystać z ręcznego partycjonowania podczas instalacji?

 10. Jesteśmy teraz gotowi do zainstalowania! Kliknij "Zainstaluj teraz" i pozwól narzędziu do partycjonowania w instalatorze Ubuntu na zapisanie zmian. Teraz powinieneś zostać poproszony o wybranie strefy czasowej. Instalator Ubuntu mądrze próbuje odgadnąć strefę czasową, zakładając, że masz działające połączenie internetowe.

 11. Teraz znów będziesz miał do wyboru różne języki. Wybierz swój język, a następnie wybierz mapę klawiszy (układ klawiatury). Jeśli nie masz pewności, kliknij przycisk, aby wykryć układ klawiatury.

 12. Na następnym ekranie możesz ustawić swoją nazwę użytkownika, wyświetlaną nazwę i hasło. Wybierz silne hasło. Silne hasło może zawierać małe litery alfabetu, wielkie litery, cyfry i inne znaki do wydrukowania. Mimo że nazwa użytkownika musi być pisana małymi literami, nazwa wyświetlana jest wyświetlana w menu logowania i może zawierać duże litery i spacje.

  • Jeśli korzystasz z podwójnego rozruchu w systemie Windows, będziesz mieć możliwość migracji dokumentów. Wybierz użytkowników i foldery, które chcesz przenieść.
 13. Teraz możesz usiąść bez żadnego drżenia, dopóki nie zobaczysz monitu o zakończeniu instalacji.

  • Jeśli zainstalowano system UEFI, przed uruchomieniem w nowej instalacji możesz wykonać następujące polecenia:

   sudo su;
   efi="/target/boot/efi/EFI"; \
   if [[ -e "${efi}/boot" ]]; then \
    echo "Backup:"; \
    mv -v "${efi}/boot/" "${efi}/boot-bak-$(lsb_release -cs)"; \
   fi; \
   echo "Copy:"; \
   cp -va "${efi}/ubuntu" "${efi}/boot"; \
   arch="$(ls -1 {efi}/ubuntu/shim*.efi)"; \
   arch="${arch#*shim}"; \
   arch="${arch%.efi}"; \
   cp -v "${efi}/boot/shim${arch}.efi" "${efi}/boot/boot${arch}.efi";
   

   Spowoduje to skopiowanie plików rozruchowych Ubuntu do domyślnej lokalizacji bootloadera i wykonanie kopii zapasowej wszystkich istniejących wcześniej plików. W ten sposób ratujesz się przed bólami głowy spowodowanymi niezgodnymi z normami zachowaniami niektórych firmware UEFI, które można znaleźć na VirtualBox, a także niektórych starszych firm HP, Toshiba, Sony i innych urządzeń. Powiązany raport błędu .

  • Jeśli zmieniłeś kolejność rozruchu dysków w BIOSie podczas kroku 5, aby system mógł uruchomić się z Live DVD / USB (lub system był już skonfigurowany do rozruchu z napędu DVD / USB) i kliknij "Uruchom ponownie teraz", system uruchomi się ponownie na Live DVD / USB, a nie w nowej instalacji . Pamiętaj, aby albo wycofać zmiany wprowadzone w BIOS-ie, albo usunąć nośnik (w zależności od tego, czy chcesz zachować obecną konfigurację kolejności startowej) przed ponownym uruchomieniem.

 14. Po wykonaniu wszystkich tych kroków połącz się z Internetem, otwórz terminal ( Ctrl + Alt + T ) i uruchom te polecenia :

  sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade 
  sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras   
  

  To zaktualizuje pakiety w systemie i zainstaluje kodeki dla zastrzeżonych plików z zastrzeżonymi prawami autorskimi (MP3, AVI, MPEG, czcionki Microsoft) i Adobe Flash Player.

Ciesz się Ubuntu!

    
odpowiedział penreturns 27.04.2017, 08:38
źródło
20

Skorzystaj z tego przewodnika: link

Jeśli chcesz zachować system Windows, w kroku 6 przeczytaj uważnie:

  

Jeśli chcesz zainstalować Ubuntu na   pojedyncza partycja Dual Booting, Select    Prowadzony - zmiana rozmiaru . W nowej partycji   rozmiar obszaru, przeciągnij obszar między   dwie partycje, aby stworzyć pożądane   rozmiary partycji. Kliknij Prześlij.

Dobrym pomysłem jest otwarcie przewodnika na innym komputerze lub wydrukowanie go, aby był dostępny podczas procesu instalacji.

    
odpowiedział evgeny 29.11.2010, 04:12
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów