Czy system Ubuntu One obsługuje synchronizację ustawień systemu operacyjnego?

10

Będąc nowicjuszem w Linuksie i Ubuntu, poświęciłem sporo czasu na dostrojenie go do moich potrzeb na moim netbooku. Jak jestem przekonany przez system operacyjny, planuję zainstalować go na moim pulpicie w ciągu najbliższych kilku dni. Miałem nadzieję, że z Ubuntu One po synchronizacji znajdę wszystkie moje ustawienia na nowo zainstalowanej maszynie: ustawienia systemowe, język, listę zainstalowanych programów (aby szybko ponownie zainstalować ten sam zestaw), czat e-mail i konta mikroblogowe, Unity skróty uruchamiania, etc ...

Właśnie przeczytałem trought na stronie Ubuntu One i wygląda na to, że taka funkcja synchronizacji ustawień nie jest jej częścią. Czy to jest coś, co można zrobić? Czy to jest zaplanowane? Czy istnieje inny sposób osiągnięcia tego samego efektu?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje na ten temat.

    
zadawane Jeremy 13.06.2011, 02:39
źródło

3 odpowiedzi

1

Wszystkie te (osobiste) ustawienia systemu operacyjnego są przechowywane w katalogu domowym ( ~ lub /home/username ), większość (jeśli nie wszystkie) z nich w postaci ukrytych folderów , foldery rozpoczynające się kropką, jak w ~/.config . Możesz zobaczyć takie foldery, jeśli otworzysz swój katalog domowy i klikniesz CTRL + H lub View > Show Hidden Files .

Jeśli dodasz katalog domowy do synchronizacji Ubuntu One, większość ustawień osobistych zostanie przeniesiona na nowy komputer.

ALE ... zainstalowane aplikacje NIE będą przenosić w ten sposób. A większość tych ustawień będzie efektywna po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Również dla tak "twardej" kopii ustawień i plików konfiguracyjnych zaleca się używanie dokładnie tej samej wersji Ubuntu na obu komputerach, a także instalowanie tych samych aplikacji i wersji.

Powiedziałem, że moje zalecane kroki to:

  • Zainstaluj na pulpicie tę samą wersję Ubuntu, która znajduje się w twoim netbooku
  • Zainstaluj na swoim pulpicie tyle aplikacji i pakietów, ile aktualnie znajduje się w twoim netbooku, z wyjątkiem tych pakietów i aplikacji, które są istotne tylko w netbooku, jak na przykład Powertop.
  • Wyłącz swój pulpit
  • W swoim netbooku dodaj swój katalog domowy do Ubuntu One
  • Włącz, zaloguj się i zsynchronizuj swój pulpit. Ustawienia zostaną skopiowane
  • Uruchom ponownie pulpit, aby wszystkie zmiany ustawień były skuteczne

Zwróć uwagę, że jest to nie procedura sprawdzająca w 100% błąd. Niektóre ustawienia nie będą działać, a niektóre mogą nawet sprawić, że twój pulpit będzie trochę "dziwny", ponieważ niektóre ustawienia w netbooku po prostu nie mają zastosowania w środowisku biurkowym (zarządzanie baterią i rozmiar ekranu, aby wymienić tylko kilka). Tak więc kilka poprawek i ponowne dostrojenie ustawień będzie nadal konieczne. Ale jest szybszy niż od zera.

Mam nadzieję, że to pomoże!

    
odpowiedział MestreLion 13.06.2011, 05:10
źródło
7

Ubuntu One nie obsługuje obecnie synchronizacji ustawień dowolnych aplikacji, mimo że jesteśmy o to bardzo prosi. Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy. Najważniejsze jest to, że aplikacje muszą być napisane z myślą o synchronizacji ustawień. Jeśli podejmiesz dowolną aplikację, która przechowuje jej dane w pliku konfiguracyjnym, to jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta aplikacja zauważyła, czy Ubuntu One zmienia ten plik konfiguracyjny podczas działania aplikacji. Rzeczywiście, aplikacja prawie na pewno nadpisze wszelkie zmiany wprowadzone w Ubuntu, jeśli samodzielnie zmienisz konfigurację aplikacji.

Drugi problem polega na tym, że aplikacje nie rozróżniają między ustawieniami specyficznymi dla urządzenia a ustawieniami specyficznymi dla użytkownika. Jeśli na przykład aplikacja zapamiętuje ostatnio załadowane pliki i synchronizujesz listę ostatnich plików z Ubuntu One, co powinny zrobić inne wystąpienia tej aplikacji (na innych komputerach), jeśli te pliki nie są obecne? Jeśli zapiszesz położenie okna aplikacji na dużym monitorze, a następnie zsynchronizujesz to ustawienie z netbookiem, w jaki sposób aplikacja poradzi sobie z tym? Wszystkie te rzeczy z pewnością można obsługiwać w aplikacji, ale wiele aplikacji nie zdaje sobie sprawy, że potrzebują , aby sobie z nimi poradzić.

Problem tutaj nie polega na tym, że synchronizacja ustawień jest sama w sobie trudna, ale aplikacje nie są tak naprawdę zbudowane z myślą, że plik ustawień może zawierać "niemożliwe do utworzenia", mało prawdopodobne lub sprzeczne ustawienia, i że plik ustawień może zmienić w dowolnym momencie.

Niektóre aplikacje skonfigurowane do radzenia sobie z tym i jako część Ubuntu One programisty aplikacji Chętnie porozmawiam z dowolnym programistą aplikacji, który chciałby, aby jego aplikacja miała ustawienia synchronizacji, aby dowiedzieć się, jak najlepiej to zrobić dla tej aplikacji.

    
odpowiedział sil 13.06.2011, 18:52
źródło
2

Mam podobny problem Mam netbooka, który ma wszystkie moje bieżące dane & amp; ustawienia na nim i Chcę moje oprogramowanie na komputer i & amp; pliki są takie same.

W ten sposób naprawiłem mój problem.

Nazwijmy komputer wszystkimi oryginalnymi danymi (w moim przypadku netbookiem) źródło & amp; komputer, który chcesz pobrać dane do celu .

Krok 1). Upewnij się, że system źródłowy jest aktualny

sudo aptitude update && sudo aptitude upgrade

Krok 2). BACKUP pliki użytkownika źródło . Istnieje wiele różnych sposobów, aby to zrobić. To jest dobry artykuł na temat tworzenia kopii zapasowych . Mam też kilka artykułów o tworzeniu kopii zapasowych w sekcji IT mojej witryny www.marchiggins.com .

Osobiście wybieram rsync dla tego rodzaju zadania.

rsync -av /source_directory /target_directory

W zależności od miejsca docelowego, w którym chcesz wykonać kopię zapasową danych, musisz uruchomić coś takiego na komputerze źródło ;

rsync -av /home/ /media/USB
rsync -av /usr/local /media/USB
cp /etc/apt/sources.list /media/USB

Technicznie oprócz powyższego powinieneś także uzyskać swój cały katalog / etc & amp; wszystko w / var (z wyjątkiem / var / cache & amp; / var / tmp), ale nigdy nie zawracam sobie głowy. Jak widać powyżej, upewniam się, że otrzymałem kopię pliku / etc / apt / sources.

Następnie musimy sprawdzić, jakie dodatkowe oprogramowanie jest zainstalowane na komputerze źródłowym . Ponownie można to zrobić na kilka sposobów, ale tak to robię.

dpkg --get-selections > /media/USB/installed-software

Utworzy plik o nazwie installed-software , który zawiera wszystkie zainstalowane pakiety.

Krok 3). zbuduj komputer target & amp; upewnij się, że jest to ta sama wersja systemu operacyjnego, co komputer źródłowy . Możesz sprawdzić swój numer wersji w ten sposób;

cat /etc/lsb-release

Krok 4). Po utworzeniu celu musisz;

skonfiguruj użytkowników;

sudo adduser

skopiuj plik sources.list

sudo cp /media/USB /etc/apt/sources.list

& amp; upewnij się, że wszystko jest aktualne, tak jak zrobiliśmy to w kroku 1)

sudo aptitude update && sudo aptitude upgrade

Krok 6). Skopiuj wszystkie swoje dane, tak jak zrobiliśmy to w drugim kroku, z wyjątkiem odwrotnego

sudo rsync -av /media/USB /home/
sudo rsync -av /media/USB /usr/local

Teraz musisz się upewnić, że uprawnienia użytkownika do katalogów domowych są ustawione;

sudo chown -R username:username /home/pathtofolder

Krok 7). Skopiuj zainstalowany plik oprogramowania na komputer docelowy & amp; uruchom następujące czynności, aby zainstalować całe oprogramowanie na komputerze źródłowym na maszynie docelowej

sudo aptitude install dselect    
cp /media/USB/installed-software /
dpkg --set-selections < installed-software
sudo dselect

Wybierz 3. [I] nstall Install & amp; Uaktualnij pakiety poszukiwane

W tym momencie powinieneś mieć dwa komputery, które są takie same.

Stąd możesz używać unison, aby zachować synchronizację lub rsync. Moją preferencją jest znów rysnc, ale wiele osób, które znam, używa unisono & amp; przysięgnij na to.

    
odpowiedział Marc Higgins 09.07.2011, 03:20
źródło

Przeczytaj inne pytania na temat tagów